Beton karışım suyundaki magnezyum sülfat, sodyum sülfat ve sodyum sülfür tuzlarının taze ve sertleşmiş çimento harcı özelliklerine etkisi
The effects of magnesium sulfate, sodium sulfate and sodium sulfide contents of mixing water on the properties of portland cement mortars
- Tez No: 142961
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
BETON KARIŞIM SUYUNDAKİ MAGNEZYUM SÜLFAT (MgS04) SODYUM SÜLFAT (Na2S04) VE SODYUM SÜLFÜR (Na2S) TUZLARININ ÇİMENTO HARCI ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÖZET Beton ve harç üretiminde rastlanan önemli sorunlardan birisi“karışım suyu”olarak kullanılacak suyun içersinde birçok yabancı maddelerin mevcut olmasıdır. Bu yabancı maddeler sınır değerlerden fazla bulunduktan takdirde beton ve harcın özelliklerini olumsuz etkiler. Bu çalışmada karışım suyunda bulunan yabancı maddelerden sodyum sülfat, magnezyum sülfat ve sodyum sülfürün taze ve sertleşmiş çimento harcının özelliklerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada çimento tipi sabit seçilmiş olup bütün deneylerde normal portland çimentosu (PÇ 42,5) kullanılmıştır. Bu amaçla;400 kg/m3 dozajlı ve su/çimento oranı 0.60 ve 0.75 olan 2 tür harç üretilmiştir. Sülfat tuzlarının farklı konsantrasyonlarda çözeltileri hazırlanmış ve bu çözeltiler karışım suyu olarak kullanılmıştır. MgS04 ile 1 İt su için 20.000 ppm (%2.0), 40.000 ppm (%4.0), 60.000 ppm (%6.0) ve 80.000 ppm (%8.0) çözeltileri, Na2S04 üe 5.000 ppm (%0.5), 10.000 ppm (%1.0), 20.000 ppm (%2.0) ve 30.000 ppm (%3.0) çözeltileri, Na2S ile 50 ppm (%0.005), 100 ppm (%0.01), 200 ppm (%0.02) ve 300 ppm (%0.03) çözeltileri hazırlanmıştır. Ayrıca kontrol için su ile şahit harçlar üretilmiştir. Böylece toplam 2x13=26 farklı karışımda harç üretilmiştir. Boy değişimi deneyleri ve diğer deneyler için 4x4x16 cm boyutlarında her bir kanşım için toplam 8 adet numune üretilmiştir. Üretilen harçların işlenebilme özelliği sarsma tablası deneyi ile belirlenmiştir. Ayrıca taze harçların taze birim ağırlık değerleri ölçülmüş ve gerçek malzeme miktarları bulunmuştur. Öte yandan denenen kimyasal maddelerin priz sürelerine etkisini belirlemek için Vicat aleti ile priz süresi deneyleri yapılmıştır. Her karışımda numunelerin 6 adedi 20°C±2°C 'lik su içinde deney gününe kadar saklanmıştır. Daha sonra bu numunelerde (2 adedi 7 gün, 2 adedi 28 gün ve 2 adedi 90 gün) birim ağırlık, ultrases, eğilme ve basmç deneyleri gerçekleştirilmiştir. Boy değişim deneyi için 2 adet numune 20°C ve %50- 60 rutubetli ortamda tutularak 90. güne kadar boy değişim ölçmeleri yapılmıştır. Sonuç olarak kanşım suyundaki sülfat tuzlarının taze ve sertleşmiş çimento harcının özellikleri üzerindeki etkisi geniş olarak analiz edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda magnezyum sülfatın en fazla zararlı etkiyi gösterdiği görülmüştür. Sodyum sülfatın gösterdiği etki magnezyum sülfat etkisi gibi olmamıştır. Öte yandan, sodyum sülfürün basmç dayanımını artırdığı görülmüştür. xı
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MAGNESIUM SULFATE, SODIUM SULFATE AND SODIUM SULFIDE CONTENTS OF MDONG WATER ON THE PROPERTIES OF PORTLAND CEMENT MORTARS SUMMARY One of the main important problems in the production of mortar and concrete is the presence of impurities such as sulfates, sulfides and carbonates in mixing water used for mortar and concrete mixes. If these impurities are excess in amounts than the limits specified in the related standards, they may cause several durability problems. In this investigation, the effects of salts, such as magnesium sulfate, sodium sulfate and sodium sulfide present in mixing water on the properties of fresh and hardened Portland cement mortars were studied. In the experiments, mortars were prepared with a different mixing water which contains either of magnesium sulfate, sodium sulfate and sodium sulfide salts in different amounts. The dosage was kept constant for all mixtures as 400 kg per 1 m3 of mortar and test samples were prepared at two different water / cement ratios, such as 0.60 and 0.75. Totally, thirteen types of mixing water were prepared with four different amounts of three different salts and tap water. Magnesium sulfate was added into the water in the ratios of 2, 4, 6 and 8 per cent in magnesium sulfate solutions. For sodium sulfate solutions, these amounts varied as 0.5, 1, 2 and 3 per cent and sodium sulfide solutions were prepared with very small concentrations of 0.005, 0.01, 0.02 and 0.03 per cent. Same types of mixing waters were used for water/cement ratios of both 0.60 and 0.75. The initial and final setting times of cement pastes and unit weight and consistencies of fresh mortars prepared by different salt solutions and tap water were determined according to the related standards and the effects of mixing water containing different salts on the properties of fresh mortar were analysed. Then, the mortars prepared with salt waters and tap water were poured into the 4 x 4 x 16 cm moulds and after 24h, the specimens were removed from the moulds and stored in 20°C±2°C water. The hardened mortar specimens were subjected to flexural strength, compressive strength, ultrasonic pulse velocity, and unit weight tests at the ages of 7, 28, and 90 days. Shrinkage of the specimens was also measured up to the age of 90 days. The specimens used in shrinkage experiments were kept in a room with 50-60 per cent R.H. and 20°C±2°C temperature. Consequently, the effects of sulfate salts that are generally present in mixing water on the properties of fresh and hardened mortars were extensively analysed. The results of the experiments have shown that the most significant detrimental effect was observed in mortars prepared with magnesium sulfate solution. Sodium sulfate solution was not impressive as magnesium sulfate solution on the properties of the mortars. On the other hand, the compressive strengths of mortars were improved by the addition of sodium sulfide. Xll