Donatılı zemin istinat duvarlarının statik ve dinamik yüklere göre tasarımı
Design of reinforced retaining walls under statik and dynamic loading
- Tez No: 166220
- Danışmanlar: PROF. DR. METE İNCECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
DONATILI ZEMIN İSTİNAT DUVARLARININ STATİK VE DİNAMİK YÜKLERE GÖRE TASARIMI ÖZET Esnek dayanma yapıları sınıfına dahil olan donatılı zemin istinat duvarları son yıllarda uygulaması artan yapılardan biridir. 1966' da Fransız H. Vidal tarafından ortaya atılan donatılı zemin tekniği o günden beri gerek laboratuar gerekse uygulama denemelerinden elde edilen bilgiler ışığında sürekli bir gelişim içerisinde olmuştur. Bu bilgilerin yardımıyla bugün tasarlanan yapılar için pratik ve hassas projelendirme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, donatılı zemin istinat yapılarının statik ve dinamik yüklere göre tasarım ilkeleri incelenmektedir. Tasarım kriterleri A.B.D., Türkiye ve Fransa Karayollarının ilgili yönetmelik ve şartnameleri temel alınarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın kapsamı içerisinde olan 12m yüksekliğinde model bir donatılı zemin istinat yapısının statik ve dinamik yüklere göre analizinde A.B.D. Karayolları şartnamesi temel alınmaktadır. Çalışma içerisinde aynı model yapı Plaxis Sonlu Elemanlar Programı ile de analiz edilmektedir. Tez on bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde, istinat yapılarına ve donatılı zemin yapısı kavramına giriş yapılmaktadır İkinci bölümünde, istinat yapısı çeşitleri ve çalışma prensipleri özetlenmekle birlikte donatılı zemin istinat yapılarının bu sınıflandırmadaki yerinen bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, donatılı zemin kavramı ve donatılı zemin sisteminin getirdiği üstünlüklerden bahsedilmektedir. Dördüncü bölüm içerisinde, donatılı zemin istinat yapılan sınıflandırılmaktadır. Aynı bölüm içerisinde ayrıca donatılı zemin istinat yapılarını teşkil eden üç ana eleman olan donatı, yüzey elemanı ve dolgu malzemesinin özellikleri sunulmaktadır. Beşinci bölümde, donatılı zemin istinat yapılarının davranış prensiplerinden bahsederken 'Psödo (Anizotropik) Kohezyon Teorisi' ve 'Eşdeğer (Arttırılmış) Çevre Basıncı Teori'lerine değinilmektedir. Bu bölümde ayrıca donatılı zemin yapılarındaki muhtemel göçme durumları da verilmektedir. Altıncı bölüm kapsamı içerisinde, donatılı zemin yapılarının tasarım ve analiz ilkeleri verilmektedir. Statik ve dinamik yüklere göre dış stabilite tahkikleri ile statik ve dinamik yüklere göre iç stabilite tahkiklerine ayrı ayrı değinilmektedir. Bu bölüm içerisinde sunulan tasarım ve analiz kriterlerinin büyük bir bölümü A.B.D. standart ve şartnamelerden alınmakla birlikte ön tasarım kriterlerinde Fransa ve dinamik XXyüklere göre analiz ilkelerinde Türkiye'deki ilgili yönetmelik şartlan da ortaya konulmaktadır. Yedinci bölüm, 12m yüksekliğindeki bir model geogrid donatılı zemin istinat duvarının A.B.D. Karayolları Şartnamesine göre tasarım ve analizini içermektedir. Söz konusu istinat duvarının stabil olmayan bir şevin topuk bölgesine, mevcut şevi stabil hale getirebilmek amacıyla yapıldığı düşünülerek söz konusu şevin toptan göçme analizi istinat duvarı inşaatı öncesi ve sonrasında 'İsveç Dilim Metodu' ile yapılmaktadır. Bu da donatılı zemin yapısının sistemin stabilitesine etkisi daha iyi değerlendirme fırsatı vermektedir. Sekinci bölüm içerisinde ise geoteknik problemlerin modellenmesinde ve analizinde sıkça başvurulan sonlu eleman programlarından biri olan Plaxis 7.2'nin tanıtımı yapılmaktadır. Plaxis programının tasarım ve hesap modülleri hakkında bilgi verilmektedir. Dokuzuncu bölümde, Plaxis programı ile model donatılı zemin yapısı veya şev için yapılmış olan dört statik analizi sunulmaktadır. Bu analizlerden ilki (Prjl), yedinci bölümde topuk bölgesine istinat duvarı yapılan doğal şevin statik toptan göçme analizdir. İkinci analiz (Prj2), doğal şevin topuk bölgesine inşa edilen ve A.B.D. Karayolları Şartnamesine göre tasarım ve analizini yapılan 12m yüksekliğindeki model duvarın statik analizidir. Üçüncü analizin (Prj3), yapılma amacı ise mevcut istinat duvarı sistemine geogridin uzama rij itliğinin (E A) etkisini ortaya koymaktır. Plaxis ile yapılan son analizde (Prj4), sisteme donatılı şev dahil edilerek statik analiz tekrarlanmaktadır. Tezin son bölümünde, yedinci ve dokuzuncu bölümde yapılan analizlerin sonuçlan özetlenmekle birlikte sonuçlar üzerine yapılan çeşitli değerlendirmeler bulunmaktadır. XXI
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF REINFORCED EARTH RETAINING WALLS UNDER STATIC AND DYNAMIC LOADING SUMMARY Reinforced earth retaining walls is included in flexible retaining walls category, one of the most used systems in recent years. Reinforced earth system has been increased with the results of laboratory tests performed after French H. Vidal created the reinforced earth theory in 1967. Practical and sensitive design techniques has been developted in the light of these informations. In this study, design principles of reinforced earth retaining walls under static and dynamic loading are examined. Design principles are prepared according to related codes of U.S.A., Turkey and France Highway Administrations. In the scope of this study, design of a model reinforced earth walls under static and dynamic loading which is height in 12m examined according to U.S.A. Highway Administrations' codes. In the study, same model is analysed with Plaxis Finite Element Metod Program This study is including ten sections. In the first section of this study, an introduction about retaining wall structures and reinforced earth retaining walls are determined. In the second section, kinds and working principles of retaining walls are summarized. Also position of reinforced earth retaining walls in this classifications is indicated. In the third section, concept of reinforced earth walls and advatages of it are presented. In the fourth section of the study, a classification about reinforced earth retaining walls is determined. At the same section, three important parts (reinforcement, face system and filling material) constituting reinforced earth walls are mentioned. In the fifth section, two different theory is mentioned about concept of reinforced earth walls. Also in the section potential failure mechanisms of reinforced earth walls are indicated. In the scope of sixth section, design principles of reinforced earth walls under static and dynamic loading are determined, xternal stability analysis princples under static and dynamic loading, initial analysis principles under static and dynamic loading are determined too. Majority of the principles given in the section taken from U.S.A. codes. However, during mention about seismic design principles Turkey codes and during mention about preliminary desgn principles France codes are indicated. xxuSeventh section is including design of a model reinforced earth retaining wall under static and dynamic loading, height in 12m according to U.S.A. codes. The reinforced earth wall is constructed at the begining of an unstable slope to make it stable. Overall stability analysis of the slope is determined before and after construction of reinforced earth wall. In the eighth section, Plaxis Program is mentioned, one of the most popular finite element metod program used for design and analysing of geotechnical problems. Also, information about modules of the Plaxis Program is given. In the ninth section of the study, four Plaxis static analysises about stability of slope and model reinforced earth retaining walls are determined. At the first analysis (Prjl), an overall stability analyisis of an unstable slope which is solved in section seven. In the second analysis (Prj2), stability of same slope with a model reinforced earth wall at the begining of it is determined. Aim of the third Plaxis analysis (Prj3) is to determine affect of EA of goegrid reinforcements in the stability of system. At the last analysis (Prj4), a reinforced slope is added to the slope system and then static stability of system checked with Plaxis. In the last section of this study, results of the all analysis given in section seven and nine are determined. Also explanations about the results are given in the section. xxni