Betonarme bir binanın tasarımında taban izolasyonunun bina maliyetine etkisinin incelenmesi
A cost effect research for the base isolated reinforced concrete building
  1. Tez No: 166279
  2. Yazar: TARIK KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
BETONARME BİR BİNANIN TASARIMINDA TABAN İZOLASYONUNUN BİNA MALİYETİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışma, binaların periyodunu büyülterek deprem etkilerini azaltmak amacıyla kullanılan sismik taban izolatörlerini, uygulamalarını, avantajlarını ve dezavantajlarını incelemektedir. Sismik taban izolasyonunun temel ilkesi, bina ile temel arasına yanal rijitliği düşük elemanlar koyarak, binayı depremin yıkıcı etkilerinden uzaklaştırmak ve tabanda ankastre bağlı durumundaki doğal periyodundan ve özellikle deprem hareketinin hakim periyodundan daha büyük bir doğal periyot kazandırmaktır. Taban izolasyonu, yapının depreme dayanma kapasitesini arttırmak yerine, depreme karşı tepkisini azaltma esasına dayanan bir yapı tasarımı yaklaşımıdır. Bunun için yapı ile temeli arasına düşük yatay rijitliği olan yapı elemanları yerleştirilir. Böylelikle yapıda yer hareketinin yani depremin neden olacağı zorlamalar azaltılabilmektedir. Taban izolasyonu ile, bir yapıda meydana gelecek göreli kat ötelemeleri ve kat ivmelerini aynı anda azaltmak mümkündür. Taban izolasyonu kullanılan bir yapıya kazandırılan esneklik sistemin izolasyon seviyesinde meydana gelen yer değiştirmeler yardımıyla sağlanmaktadır. Taban izolasyonunun üzerinde yer alan üst yapı neredeyse tamamen rijit bir davranış gösterir. Bu yöntem ile, yapıya aktarılan asal frekans; hem ankastre mesnetli yapı frekansından hem de yer hareketinin hakim frekansından çok daha düşüktür. Yapının en çok yer değiştirme üreten modu, 1. mod deformasyon şeklidir. Üst modların yapının yer değiştirmesinde fazla bir rolü yoktur. Bu tez çalışmasında, taban izolasyon sistemleri esas olarak kauçuk esaslı ve kayıcı sistemler olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Yurdumuzda aktif ve pasif kontrol sistemlerine ilişkin geçerli bir yönetmelik henüz bulunmadığından, A.B.D. 'de yürürlüğe konulmuş ve taban izolasyonlu binaların tasarımı için şartlar içeren yönetmelikler incelenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
A COST EFFECT RESEARCH FOR THE BASE ISOLATED REINFORCED CONCRETE BUILDING SUMMARY This study examines, the applications, advantages and disadvantages of seismic base isolators used to reduce the earthquake's effects by increasing the free vibration periods of structure. The main principle of base isolation is to protect the building against destructive effects of earthquake by using components having less lateral stiffness between the base and upper structure; and to make the building acquire, natural period higher than fixed-base system's and especially earthquake motion's fundamental period. Base isolation has an approach as reducing the response of a building instead of increasing the durability of the building against earthquake. Therefore over forcing induced by ground motions, can be decreased. Base isolation gives its user the possibility of reducing simultaneously inter story drifts and floor accelerations. The base isolation system provides flexibility for the structure, by the displacements occurring at the level of isolation. The superstructure, standing above isolation system, behaves almost completely rigid. This method gives the structure a fundamental frequency that is much lower than both its fixed-base frequency and predominant frequencies of the ground motion. The mode shape that produces the greatest displacement, is the first mode deformation shape. Higher modes do not participate in the motion. In this study, base isolation systems are basicly classified as elastomeric-base isolation systems and the systems based on sliding. There is not any valid guidelines, developed for active and passive control systems, in our country yet. Because of this, the guidelines, that are validly being used in U.S.A. including the provisions of the design of base isolated structures are examined. IX