İki parametreli kademeli Vlasov tipi zemin modelinin incelenmesi
The study on the two-parameter Vlasov model on stepped soil shape
- Tez No: 166278
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAÇ ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IKI PARAMETRELİ KADEMELİ VLASO V TIPI ZEMTN MODELTNIN İNCELENMESİ ÖZET Winkler, zemini tek parametreye bağlı olarak modellemiştir. Bu modelde zemin, birbirinden bağımsız dikey duran yay sistemi olarak kabul edilmiştir. Daha sonraki çalışmalar ise, Winkler modelinin eksik kalan yer değiştirme sürekliliğini sağlamak amacıyla, Winkler modelinde yapılması önerilen değişiklikler ile varyasyonel hesaba dayanarak iki boyutlu sistemi tek boyuta düşürerek çözüme ulaşmayı amaçlayan çalışmalardan oluşmaktadır. Bu çalışmalar iki değere bağlı olarak ifade edildikleri sebebiyle iki parametreli zemin modelleri olarak adlandırılır. İki değişkenli bir fonksiyon, biri belirlenen (dağılım fonksiyonları) diğeri ise bulunması gereken şeklinde seriye açıldığı takdirde, fonksiyon tek değerli hale indirgenmiştir. Bu ise çözümde büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu kabul Vlasov modelinde, Lagrange Virtüel İş Prensibi uygulanması halinde iki parametreli zeminlerin denge şartlan elde edilebilmektedir. Dağılım fonksiyonları problemin çözümünde önemli bir etkendir. Hangi tip fonksiyonların seçilmesi gerektiği zeminin fiziksel durumu göz önüne alınarak karar verilmelidir. Vlasov modelinde dağılım fonksiyonları sığ kısımlarda lineer, derin kısımlarda ise hiperbolik alınması önerilmiştir. Hiperbolik dağılım fonksiyonları içerdiği y parametresine bağlı olarak problemi etkilemektedir. Bu parametrenin artan değerleri lineer dağılım fonksiyonlarına yaklaşmaktadır. Katman sayısının fazla alınması halinde ise hiperbolik fonksiyonların çözümüne yaklaşılmaktadır. Sonlu elemanlar yönteminin ilgili diferansiyel denklemin çözümünden elde edilmesi nedeniyle uygun sonuçlar elde edilebilmektedir. Katman veya bölge sayısının artması diferansiyel denklem sabitlerinin artması nedeni ile bilgisayar kullanılmasını gerekli kılmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
THE STUDY ON THE TWO-PARAMETER VLASOV MODEL ON STEPPED SOH. SHAPE SUMMARY Winkler model is based on one parameter. In this model, idealization of the soil medium consists of a system of mutually independent spring elements. The new observations on the soil are divided in two distinct lines. The aim of the first approach is providing of continuity of deformation by mechanical interaction between spring elements. The other one obtains the solution of system by using variational method by reducing of two-degree of problem to one degree. Since new models are depends on the two parameters, they are therefore called two-parameter soil models. If a function with two independent parameters is written in two distinct- parameter functions with one of them is known (distribution function), it is said that the degree of problem is decreased to one dimension. This gives easiness to solve the problems with Lagrange Virtual Method to obtain equilibrium conditions. Distribution functions are effective for the solutions. The physical properties of soil medium should be considered to assume the distribution functions. The distribution function in Vlasov model should be taken linear in shallow layers, and hyperbolic in deep layers. These functions effect the results according to y parameter. The higher value of this parameter, the closer results with the linear distribution functions. It is possible to get reliable values from the finite element method, when the shape functions are obtained by the related differential equations. When the number of layers and zones of the Vlasov model increases, the computer aided study will be needed. IX