Synthesis of side-chain liquid crystalline polysilane copolymers
Polisilan-yan zincir sıvı kristal blok kopolimer sentezi
  1. Tez No: 166283
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN SERHATLI, DOÇ. DR. YEŞİM HEPUZER GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
POLİSİLAN -YAN ZİNCİR SIVI KRİSTAL BLOK KOPOLİMER SENTEZİ ÖZET Polisilanlar birbirine bağlı silikon atomlarından oluşan lineer polimerlerdir. Polisilanların bugüne kadar özellikle yarı iletken, foto iletken ve lineer olmayan optik malzeme özellikleri araştırılmıştır. Son on yılda, ATRP'nin kontrollü radikal polimerizasyon metotları içinde çok yönlü ve geçerli bir metot olduğu kanıtlanmış ve polimerleşebilen monomerlerin sentezlerinde geniş oranda uygulanmıştır. Bu çalışmada 6-(4-Siyanobifenil-4'-oksi) hekzil akrilat (LC6) ve metilfenilsilan (MFS) monomerlerinin ABA tipi blok kopolimerleri 95°C'de CuBr/2,2'-Dipiridil katalizör sistemi kullanılarak atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) yöntemi ile sentezlenmiştir. Bu amaç için a-co-dihalopoli(metilfemlsilan) ve 2-hidroksietil 2- bromopropiyonat'm reaksiyonu sonucu brom uç gruplarına sahip iki fonksiyonlu bir makrobaşlatıcı sentezlenmiş ve sıvı kristal akrilat monomerinin (LC6) ATRP reaksiyonunda kullanılmıştır. Blok kopolimerler nükleer manyetik rezonans spektroskopisi ('H-NMR) ve büyüklük ayırma kramotografisi ile karakterize edilmiştir. Kopolimerlerin termal geçişleri diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile araştırılmış ve termal kararlılıkları termogravimetrik analiz (TGA) ile belirlenmiştir. Blok kopolimerlerin sıvı kristal davranışları polarize optik mikroskop ile gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SIDE-CHAIN LIQUID CRYSTALLINE POLYSILANE BLOCK COPOLYMERS SUMMARY Polysilanes are linear polymers with a backbone of catenated silicon atoms. Especially their performance as semiconducting, photoconducting, electroluminescent, and nonlinear optical materials have been investigated. In the last decade, ATRP has proven to be one of the most versatile of the controlled radical polymerization methods. It has been employed in the synthesis of a large range of monomers that can be polymerized. In the present work, ABA type block copolymers of 6-(4-Cyanobiphenyl-4'- oxy)hexyl acrylate (LC6) and methylphenylsilane (MPS) was synthesized by atom transfer radical polymerization (ATRP) with a catalyst system of CuBr/2,2'- Dipyridyl at 95°C. For this purpose, a bifunctional macroinitiator having bromine end groups was synthesized by the reaction of a-(ö-dihalopoly(methylphenylsilane) with 2-Hydroxyethyl 2-bromopropanoate and used in the ATRP of liquid crystalline acrylate monomer (LC6). The block copolymers were characterized with nuclear magnetic resonance spectroscopy ^H-NMR) and gel permeation chromatography (GPC). Thermal transitions of copolymers were investigated by differential scanning calorimetry (DSC) and their thermal stabilities were detected by thermogravimetric analysis (TGA). The liquid crystalline behavior of the block copolymers was investigated by polarized optic microscopy. IX