Synthesis of side chain liquid crystal copolymers
Yan zincir sıvı kristal kopolimer sentezi
  1. Tez No: 166284
  2. Yazar: YASEMİN YÜKSEL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İlk yan zincir sıvı kristal polimerlerin (YZSKP) sentezinden bu yana, molekül yapısının, sıvı kristal özellikler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla bir çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışmalar, bu malzemelerin ileri elektro optik teknoloji alanında yaygın olarak kullanılmalarının bir sonucudur. YZSKP'ler düşük molekül ağırlıklı sıvı kristal bileşiklerin özellikleri ile polimerlerin özellMerinin değişmeden bir araya getirildiği yapılardır. Polimer özelliklerinden dolayı bu malzemeler, malzeme olarak işlenmesi sırasında, düşük molekül ağırlıklı sıvı kristal malzemelerine kıyasla daha kolay film oluşturabilme özelliğine sahiptirler. Bu çalışmasında; serbest radikal polimerizasyon yöntemi ile başlatıcı olarak AIBN varlığında farklı uzunlukta esnek gruplara sahip bifenil mesojenik birimler içeren akrilat monomerinin, vinil asetat monomeri ile kopolimerizasyonu yöntemi ile yan zincir sıvı kristal polimerler sentezlenerek sıvı kristal özellikleri incelenmiştir Çalışmanın ilk aşamasında farklı uzunlukta esnek gruplar içeren akrilik sıvı kristal monomerler sentez edilerek yapıları ve sıvı kristal davranışları incelenmiştir, ikinci aşamada, sentezlenen sıvı kristal monomerlerin vinil asetat monomeri ile başlatıcı olarak AIBN varlığında serbest radikal polimerizasyon yöntemi ile yan zincir sıvı kristal kopolimerleri elde edilmiştir ve kopolimer bileşimleri hesaplanarak, geçiş sıcaklıklarına etkileri incelenmiştir. Ayrıca, farklı uzunluktaki esnek grupların da geçiş sıcaklıklarına ve polimerlerin sıvı kristal özelliklerine etkileri incelenmiştir. Polimerler, jel geçirgenlik kromatografisi (GPC), ^-NMR, polarize optik mikroskop ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) yöntemleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the introduction of side-chain liquid crystalline polymers (SCLCPs) much effort has been put in studying the effect of molecular architecture on their liquid crystalline properties. Because of their properties, SCLCPs were used in various advanced electro-optical technologies. SCLCPs can combine the unique properties of low-molar mass liquid crystals and polymers, which made it easier to form films during material processing. This study consists of the investigation of new side chain liquid crystalline copolymers, which were synthesized from random copolymerization of vinyl acetate and liquid crystalline acrylate monomers possessing by different spacer length by free radical polymerization mechanism. In the first step the related, liquid crystalline acrylate monomers were synthesized and their phase transitions studied. Secondly, copolymerisation of these monomers with vinyl acetate by conventional free radical polymerization using AIBN as initiator was performed to obtain side chain liquid crystal. Copolymer compositions were calculated in which its effect on transition temperature were observed. In addition, the influences of spacer length and copolymer composition on the transition temperatures were studied. The side chain liquid crystalline copolymers were characterized by gel permeation chromatography (GPC), ^-NMR, polarizing optical microscopy and differential scanning calorimetry (DSC).