Deprem yer hareketi etkisi altındaki çok serbestlik dereceli sistemlerin doğrusal olmayan dinamik analizi
Nonlinear dynamic analysis of multi degree of freedom systems under earthquake ground motion
  1. Tez No: 166387
  2. Yazar: TALAT SİVRİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UYUMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
DEPREM YER HAREKETİ ETKİSİ ALTINDAKİ ÇOK SERBESTLİK DERECELİ SİSTEMLERİN DOĞRUSAL OLMAYAN DİNAMİK ANALİZİ ÖZET Deprem yönetmelikleri, basitlik açısından, yapı sistemlerinin deprem kuvvetleri altonda çözümünde genellikle doğrusal çözümleme yöntemlerininin kullanılması ile elde edilen iç kuvvetlere yönelik olarak kurallarını belirler. Yapı sistemlerinin doğrusal olmayan davranışlarını, yapının doğrusal olarak davrandığı kabul edilerek elde edilen taban kesme kuvvetini yapının sünekliği ile yalandan ilgili olan R Davranış Katsayısı'na bölerek hesaba katar. Bu şekilde yapı sistemlerinin tüm elemanlarında aynı süneklik düzeyinin sağlandığı kabul edilir. Bu çalışmada çok serbestlik dereceli dinamik bir sistem olarak modellenebilen çok katlı bir düzlem kayma çerçevesinin katlara etkiyen, zamanla değişen yatay yükler ve çeşitli deprem yer hareketleri altında lineer ve lineer olmayan dinamik analizi yapılmış ve sistemin yer değiştirme, hız ve ivme yanıtlan belirlenmiştir. Lineer olmayan davranışda sistemin ideal elastoplastik kuvvet-yer değiştirme ilişkisi göz önüne alınarak sistemde oluşan kalıcı yer değiştirmeler bulunmuş, katların süneklik talepleri hesaplanmıştır. Örnek olarak, iki katlı bir kayma çerçevesinin 18 Mayıs 1940 El Centra (doğu-batı) ve 13 Mart 1992 Erzincan (doğu-batı) deprem yer hareketleri ivme kaydı ve ikinci katma etki eden zamanla sinuzoidal olarak değişen yatay yük etkisi altonda lineer ve lineer olmayan dinamik analizleri Visual Basic' de hazırlanan bir program yardımıyla yapılmıştır. Hareket denklemlerinin zaman tanım alanında adım adım integrasyonunda Newmark ? Yöntemi kullanılmış, lineer olmayan dinamik analizde Değiştirilmiş Newton - Raphson İterasyonu yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
NONLINEAR DYNAMIC ANALYSIS OF MULTI DEGREE OF FREEDOM SYSTEMS UNDER EARTHQUAKE GROUND MOTION SUMMARY Generally, earthquake codes use linear analysis methods in design and analysis of structural systems subjected to earthquake ground motion. Nonlinear material behaviour of structural system is considered by reducing linear forces with Reduction Factor R which is closely related to the ductility of structure. Thus, ductility demand is assumed to be equal İn all elements of the structural system. In this study, linear and nonlinear dynamic analysis of a multi degree of freedom shear frame is evaluated under earthquake ground motions and lateral forces varying sinusoidally with time. Elastic and inelastic displacement, velocity and acceleration responses are obtained. For nonlinear dynamic response, permanent deformations and ductility demand are calculated considering elastoplastic force-deformation relation of the system. For example, linear and nonlinear dynamic analysis of two storey shear frame structure are evaluated under 18 May 1940 El Centra (east-west) and 13 March 1992 Erzincan (east-west) earthquake ground motion records and lateral sine pulse force exerted on second storey of shear frame. Numerical integration of differential equations of motion is solved by Newmark ? method and Modified Newton-Raphson Iteration is used for nonlinear dynamic analysis. x