Elektroporselenlerde kullanılan kahverengi pigmentin endüstriyel atıklardan ve doğal hammaddelerden üretimi
Producing rown pigments with industrial wastes and natural raw materials that using at electroporcelains
  1. Tez No: 166402
  2. Yazar: GÜRKAN ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ADDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ELEKTROPORSELENLERDE KULLANILAN KAHVERENGİ PİGMENTİN ENDÜSTRİYEL ATTK VE DOĞAL HAMMADDELERDEN ÜRETİMİ ÖZET Seramik renklendirmede kullanılacak pigmentlerin seçimi pigmentin özelliklerine, renklendirilecek olan sır ve bünye ile olan kimyasal uyumuna ve kullanım koşullarına bağlıdır. Yüksek sıcaklıkta kullanılacak pigment bileşimini meydana getirecek malzeme sayısı azdır. Bunun nedeni az sayıda malzeme yüksek sıcaklık ve bu sıcaklıktaki aşındırıcı ve parçalayıcı ortama dayanabilmektedir. Bu sebeple yüksek sıcaklık seramik pigmentlerinin üretim maliyeti seramik üretim maliyetinin büyük bir bölümünü teşkil etmektedir. Yalıtkan elektriksel porselen pigmentleri yüksek sıcaklıklara dayanmak zorunda olan pigmentlerdendir. Ülkemizde, elektriksel yalıtkanlarda kullanılan kahverengi pigment üretimi bulunmamaktadır. Bu sebeple ortalama büyüklükteki bir yalıtkan firmasından bir yılda milyonlarca dolar yurt dışına akmaktadır. Bu çalışmada sadece kahverengi elektriksel yalıtkan seramik pigmenti üretimi amaçlanmamıştır. Aynı zamanda göreli olarak daha ucuz bir ürün elde edilmeye çalışılmıştır. Bunu amaca ulaşmak için ana düşünce ucuz hammaddeler ve atıklar kullanmak oldu. Bu çalışmada daha önceki çalışmaların bilgi birikimiyle tayin edilmiş iki endüstriyel atık, iki doğal hammadde ve iki saf oksit pigment bileşimlerini hazırlamak amacıyla kullanıldı. Farklı pigment bileşimleri, farklı sinterleme sıcaklıkları ve farklı toz hazırlama yöntemleri kullanılarak denemeler yapıldı. Sonuç olarak ticari amaçla kullanılabilecek sonuçlara ulaşıldı. VIII
Özet (Çeviri)
PRODUCING BROWN PIGMENT WITH INDUSTRIAL WASTES AND NATURAL RAW MATERIALS THAT USING AT ELECTROPORCELAINS SUMMARY Choosing ceramic pigments that will be used in ceramic colouring depends on pigment properties, chemical suitability with glaze and body and usage conditions. The number of suitable pigment components for high temperature usage is not many. Because a few materials sustain corrosive atmosphere and high temperature. For that reason high temperature ceramic colouring cost have a great deal in manufacturing costs. Isolator electro porcelain pigment is one of the colouring pigment which is have to sustain high temperature and corrosive atmosphere. In our country brown pigments for isolators are not manufacturing. For that reason many million dollars for one common manufacturer delivering out of country. In this study not only manufacturing brown pigment aimed. Also relatively low cost considered. For achieve low cost main consideration is using cheap raw materials and wastes. With he knowledge of former studies two industrial wastes, two natural raw materials and two pure oxides were used in this study. With different compositions, different calcinations temperatures and different preparation routes, pigment characterisations are performed and results, that can be put in the practise for commercial application acquired. rx