Yarı-rijit çelik kiriş-kolon birleşimlerinin yapı davranışına olan etkileri
The effects of the semi-rigit beam to column connections over the frame behaviour in steel structures
- Tez No: 166435
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
YARI-RIJIT ÇELİK KIRIŞ-KOLON BİRLEŞİMLERİNİN YAPI DAVRANIŞINA OLAN ETKİLERİ ÖZET Depreme dayanıklı çelik yapı tasarımında yapının malzeme, geometri gibi temel özelliklerinin yanında kolon-kiriş birleşim davranışının da dikkate alınması gereklidir. Geleneksel çelik yapı hesaplarında kolon-kiriş birleşimleri rijit veya mafsallı olarak kabul edilmekte ve bu iki sınır durum arasındaki birleşim davranışı göz önüne alınmamaktadır. Rijit olarak tasarlanan kiriş-kolon birleşimlerinde birleşim noktasını oluşturan elemanların eksenleri arasında rölatif bir dönmenin olmadığı kabul edilir. Dolayısıyla mevcut yük altında oluşan eğilme momenti, elemanlarca, rijitlikleriyle orantılı olarak paylaşılır. Mafsallı olarak tasarlanan bir düğüm noktasında ise kolona bağlanan kiriş moment aktarmamakta ve uçlarından dönebilmektedir. Yapılar projelendirilirken düğüm noktalarım mafsallı veya rijit olarak tasarlamak mutlak ki bir çok hesap kolaylığını beraberinde getirmektedir. Ancak son yıllarda yapılan deneysel çalışmalar, kolon-kiriş birleşim noktalarının yarı-rijit olarak ele alınmasının daha gerçekçi sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Yapı elemanlarının davranışları; moment ve ona bağlı olan dönme miktarının karşılıklı etkileşimi gösteren M - Q eğrileriyle iyi bir şekilde ifade edilebilmektedir. Deneysel sonuçlardan yola çıkan çeşitli araştırmacılar; yarı-rijit birleşimlerin modellenebilmesi için M-Q eğrileri oluşturan çeşitli matematiksel modeller önermişlerdir. Bu modellerde yarı-rijit birleşimlerin moment-eğrilik ilişkileri birleşim tipine göre tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; yıllardan beri kavramsal olarak bilinmesine rağmen, deneysel sonuçların yetersizliği ve uzun hesap işlemlerinden dolayı ihmal edilen yarı-rijit bileşimlerin, geleneksel yöntem olan rijit ve mafsallı birleşimlerle karşılaştırılması ve sonuçların irdelenmesidir. Çalışmada, birleşimlerin sistem üzerindeki etkisini inceleyebilmek amacıyla farklı birleşim tipleri kullanılarak, kat adetleri değişen üç farklı sistemin analizleri yapılmış ve bunların davranışlarındaki değişimler incelenmiştir. 1. bölümde yarı-rijit birleşimler hakkında bilgi verilmiştir, bölüm 2'de kiriş-kolon bileşimlerinin davranış özellikleri anlatılmıştır. 3. bölümde birleşimlerin EC3'e göre sınıflandırılması ve bölüm 4'te moment-dönme eğrilerinin elde edilişi anlatılmıştır. Bölüm 5'te yarı-rijit birleşimlerin EC3'e göre hesap esasları, bölüm6'da sayısal sistem çözüm örnekleri anlatılmıştır. Bölüm 7 'de sayısal örneklerin sonuçları irdelenmiştir. X111
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE SEMI-RIGID BEAM TO COLUMN CONNECTIONS OVER THE FRAME BEHAVIOUR IN STEEL STRUCTURES SUMMARY In earthquake resistant design; except the general properties such as material and geometry, beam to column connections should also be taken into consideration. In traditional steel structure analyses, beam to column connections accepting in two categories; rigid and pinned, and the behavior between these situations are not considering. In beam to column connections which is designed as rigid, it is assumed that there is not any relative rotation between the axis of the elements forming the connections, thus the bending moment under the existing load, will be shared by the ratios of the elements rigidities. On the other hand, in beam to column connections which is designed as pinned, is assumed that the beam does not transfer the bending moment and will rotate on it's ends. While designing the constructions, assuming that the joints as rigid or pinned, will certainly make the calculations easier. However experimental results show that in analyses by taking beam to column connections into consideration as semi-rigid gives more reliable results. The behavior of the structural elements can express with the M ~