Tünel kalıp kullanılarak inşa edilecek 14 katlı betonarme binanın projelendirilmesi
Structural design of a multi-storey reinforced concrete building
  1. Tez No: 166436
  2. Yazar: SİNAN APİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
TÜNEL KALIP KULLANILARAK İNŞA EDİLECEK 14 KATLI BETONARME BİNANIN PROJELENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada 14 katlı ve tünel kalıp sistemi ile inşa edilecek bir betonarme yapı projelendirilmiştir. Yapının kalıp planı Şekil 1-1'de verilmiştir. Yapının plandaki boyutları X doğrultusunda 29.90m ve Y doğrultusunda 15.68m uzunluğundadır. Temelden itibaren yapı 40.53m yüksekliğindedir. Yapının, zemin koşullan ve yüksekliği gözönüne alınarak taşıyıcı sisteminin tamamı perdelerle oluşturulmuştur. Bu sistem kullanılarak tünel kalıplar sayesinde zamandan tasarruf sağlanması da amaçlanmıştır. Döşemelerin yük analizleri TS 498'e göre yapılmış ve bulunan değerlere göre ikinci bölümde Cross yöntemi ile statik hesapları, ardından betonarme hesaplan yapılmıştır. Üçüncü bölümde yapının SAP2000 programı ile mod birleştirme yöntemine göre deprem hesaplan yapılmıştır. Perdelerin tamamı programda plak elemanlarla tanımlanıp sonlu elemanlara ayrılmış ve katlarda rijit diyafram oluşturularak birbirlerine bağlanmışlardır. Böylece yapının 3 boyutlu modeli kurulmuştur. Dördüncü bölümde yapının eşdeğer statik deprem yüküne göre deprem hesabı yapılmış ve beşinci bölümde iki yöntemin sonuçlan karşılaştırılmıştır. Deprem Yönetmeliği'ndeki düzensizlik durumları altıncı bölümde incelenmiş ve yedinci bölümde yapının taşıyıcı sisteminin betonarme hesaplarında kullanılacak olan kesit zorları değerlerinin hangi yönteme göre hesaplanacağı incelenmiştir. Sekizinci bölümde perdelerin betonarme hesaplan yapılmıştır. Dokuzuncu bölümde yapının temeli incelenmiştir. Yapının ağırlığı ve zemin koşullan göz önüne alınarak temel radye olarak seçilmiştir. Temel sistemi perdelerden gelen yüklerin temele ters işaretlerle etkitlemesi ile yapıdan aynı olarak SAP2000 ile modellenmiştir. Temelin betonarme hesaplan statik hesaplar sonucu bulunan kesit zorlarına göre yapılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL DESIGN OF A MULTI-STOREY REINFORCED CONCRETE BUTLDING SUMMARY In this master thesis structural design project of a 14 floors multi-storey reinforced concrete building is presented. The normal floor plan of the building is shown in Figure 1-1. The dimensions of the building are along X direction 29.90m and along Y direction is 15.68 m in plane and from the foundation level 40.53m high. In consideration of the height of the building and foundation ground conditions, shear walls are choosen to build of load carrying system. This system also supplies a considerable amount of construction time cut. In the second chapter, slab static and reinforced concrete design calculations are given. The load analyses of the slabs are done according to Turkish Standard TS 498. Static analyses of the slabs are done by Cross method and after that reinforced concrete design calculations are done by using the results of Cross method. In the third chapter, the building is created as a 3D model in SAP2000 by shell elements which have rigid diaphragm definitions at the intersection points with the slabs on floor heights. All the shell elements are meshed into finite elements for mod superposition method and static analyses. The equivalent earthquake load method is presented in chapter four and calculation results of the method are compared to mod superposition method results in chapter five. The irregularity of the structure is analysed with in chapter six and in chapter seven one of the analyses methods is chosen for reinforced concrete design calculations of the shear walls. The reinforced concrete design calculations of the shear walls are given in chapter eight The foundation is chosen as a thick slab and an individual model of foundation is created with finite elements in SAP2000. The forces from the shear walls are acted on the foundation with opposite signs and static analysis is checked under dead and earthquake static loads. In chapter nine reinforced concrete design calculations of foundation is presented. xn