Evsel atıksuların doğal ortam sıcaklıklarında anaerobik arıtımı
Anaerobic treatment of domestic wastewater at sub-mesophilic conditions
- Tez No: 166457
- Danışmanlar: PROF.DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
EVSEL ATDXSULARIN DOĞAL ORTAM SICAKLIKLARINDA ANAEROBİK ARITIMI ÖZET Bu çalışmanın amaçlan; düşük sıcaklıklarda düşük kirlilik yüküne sahip evsel atıksuların yüksek hızlı yukarı akışlı çamur yataklı reaktör ile anaerobik arıtılabilirliğinin incelenmesi ve ısıtmaya ihtiyaç duyulmadan daha ekonomik ve uygun bir anaerobik arıtma alternatifinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, laboratuvar ölçekli bir yukarı akışlı çamur yataklı reaktör sürekli sistem olarak mezofilik altı (oda sıcaklığında) sıcaklıklarda işletilmiştir. Kışın havanın soğumasıyla birlikte psikofilik sıcaklık değerlerinde de çalışılmıştır. Reaktör ilk olarak ham evsel atıksu ile 12 saatlik hidrolik bekleme süresi değerinde işletilmiş, daha sonra 8 saat hidrolik bekleme süresinde ön çökeltimden geçmiş evsel atıksu ile işletilmiştir. Çalışmanın son aşamada orta kuvvette bir evsel atıksu karakterini temsil edebilmek amacıyla genç sızıntı suyu (~%1) kullanılmış ve reaktör 10 saat hidrolik bekleme süresinde işletilmiştir. Sızıntı suyunun evsel atıksu ile belirli oranda kandırılmasının sebebi, hem havasız reaktöre daha konsantre bir giriş suyu beslenmesi hem de düzenli depolama alanlarından kaynaklanan sızıntı sularının kontrolünde etkili bir alternatifin geliştirilmesidir. Yapılan çalışmalar %2-3 oranlarında sızıntı suyu ilavesinin atıksu arıtma sistemlerinde ciddi sorunlar yaratmayacağını göstermiştir. Reaktörün ham evsel atıksu beslenerek 12 saat hidrolik bekleme süresinde işletilmesi ile %43-72 toplam KOÎ ve %19-45 çözünmüş KOİ giderim verimleri elde edilmiştir. Düşük kirlilik yüküne sahip evsel atıksuların doğal sıcaklık ortamlarında yukarı akışlı çamur yataklı reaktör ile anaerobik arıtımının uygun olduğu görülmüştür. Böylece ilave ısıtma ihtiyacı olmamasından dolayı daha ekonomik bir arıtma sistemi elde edilmiştir. Reaktör çıkış suyunun tarım alanlarında sulama amaçlı kullanımında uygun olduğu görülmektedir. Fakat arıtılan suyun sulama amaçlı kullanımı için gerekli diğer parametrelerin de (sülfat, klorür konsantrasyonu ve fekal koliform gibi) standart değerlerini sağlayıp sağlamadığının araştırılması gerekmektedir. Reaktörün ön çökeltimden geçmiş evsel + genç sızıntı suyu beslenerek 10 saat hidrolik bekleme süresinde işletilmesi ile %53-68 toplam KOİ ve %60-77 çözünmüş KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Bu nedenle düzenli depolama alanlarından kaynaklanan sızıntı sularının evsel atıksu ile birlikte arıtımının mümkün olduğu görülmüştür. Ancak çıkış suyunun alıcı ortam deşarj standartlarını sağlayabilmesi için ilave bir arıtmaya ihtiyaç duyulmaktadır. vu
Özet (Çeviri)
ANAEROBIC TREATMENT OF DOMESTIC WASTEWATER AT SUB- MESOPHILIC CONDITIONS SUMMARY The aims of this thesis are to investigate anaerobic treatability of low strentgh domestic wastewater at low temperatures by high-rate UASB reactor (Upflow Anaerobic Sludge Bed Reactor) and to evaluate the possibility of a more economic and appropriate system without requiring any heating requirement. In this study, a lab-scale anaerobic UASB reactor was operated as a continuous system at sub- mesophilic temperatures (room temperatures). In winter the reactor was operated at psycrophilic temperatures due to the decrease in weather temperature. Firstly, UASB reactor was operated by feeding raw domestic wastewater at a HRT (hydraulic retention time) of 12 h. After that the reactor was operated with pre-setüed domestic wastewater at a HRT of 8 h. In the last part of this study, the reactor was operated by mixing some amounts of pre-setded young leachate (~1%) with the pre-settled domestic wastewater for representing medium strenght domestic wastewater at a HRT of 10 h. The aim of young leachate addition to domestic wastewater was not only giving more concentrated inflow to the anaerobic reactor but also providing an effective alternative for leachate control in sanitary lanfills. Several studies have shown that 2-3% of leachate addition does not cause any important problems for wastewater treatment systems. Operation of the reactor with raw domestic wastewater at a HRT of 12 h yielded 43- 72% total COD and 19-45% soluble COD removals. It was seen that anaerobic treatment of low strenght domestic wastewaters with UASB reactor at sub- mesophilic conditions could be appropriate. In this way, more economic treatment system was obtained due to no additional heating. It was also concluded that effluents of the UASB reactor were very suitable for irrigation at agricultural areas. Operation of reactor with pre-setüed domestic + young leachate at a HRT of 10 h yielded 53-68% total COD and 60-77% soluble COD removals. Thus, treatment of leachates originated from sanitary landfills with domestic wastewater was possible. However, an additional treatment is required for the effluent to provide the discharge standarts for receiving bodies. vm