Toxicity and inhibition evaluation of hazardous wastes from metal finishing processes to Vibrio Fischeri
- Tez No: 166458
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN TALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
METAL SON İŞLEMLERİ ENDÜSTRİSİ PROSESLERİNDEN KAYNAKLANAN ZARARLI ATDKLARIN VIBRJO F7SCHERTYE OLAN TOKSİSİTESİNİN VE İNHİBİSYONUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Zararlı atık üreticisi endüstriler için atığın özelliklerinden dolayı tanım, tespit, antma/depolama/u2aklaştırma prosedürleri ve yönetmeliklerdeki açıklar nedeniyle sorunlar vardır. Bu sorunlardan en önemlisi tehlike kriterlerinden birisi olan toksisitedir. Endüstriyel kimyasalların, çevre kirleticilerinin ve diğer maddelerin toksisitelerinin belirlenmesi işçi sağlığının ve topluluğun diğer elemanlarmm korunmasında önemli bir adımı teşkil eder. Çünkü toksik kirleticiler türlerin, popülasyonlann, toplulukların ve ekosistem proseslerinin üzerindeki çeşitli etkileri ile ekosistemin sürdürülebilirliğini tehdit ederler. Metal son işlemleri endüstrisi toksik özellikli tehlikeli atık üreten en önemli birincil üretim endüstrilerinden biridir. Metal son işlemleri endüstrisinin çevreye olan en önemli etkisi, kirleticilerin yüzeysel ve yeraltı sularına sızmasıdır. Bu proje kapsamında, bir metal son işlemleri endüstrisinin prosesleri incelendi ve bu endüstrinin zararlı atıkları ABD Çevre Koruma Örgütünün(EPA) zararlı atık listelerine göre tespit edildi. Bu endüstrinin proseslerinden kaynaklanan atıksulann karakterizasyonu yapıldı. Bu karakterizasyon sonucu ortaya çıkacak metallerin birbirleriyle ve siyanürle olan sineri istik ve antogonistik etkileşimleri Vibrio Fisheri bakterilerini kullanan BioToxT testi ile elde edilen ECso değerleri ile incelenmiştir. Bu etkileşimlerin arıtma tesisi oksidasyon ve kimyasal arıtım üniteleri sonrasında nasıl değiştiği arıtım kademelerinin çamuru ve üst suyunda yürütülen toksisite deneyleri ile ortaya koyulmuştur. Sinerjism/antogonism ve toksikolojik etkileşimler atıksulann, çamurdan Toxicity Characterization of Leaching Procedure (TCLP) metoduna bağlı kalınarak elde edilmiş ekstraktın toksisitesi ile karşılaştırılmış ve arıtım performansı değerlendirilmiştir. viii
Özet (Çeviri)
TOXICITY AND INHIBITION EVALUATION OF HAZARDOUS WASTES FROM METAL FINISHING PROCESSES TO VIBRIO FISCHERI SUMMARY Industries generating hazardous wastes deal with very tough issues according to the properties of the wastes. One of them is toxicity which is the most important criterion of the hazardous waste. The assessment of toxicity of industrial chemicals, environmental pollutants, and other substances represents an important element in the protection of the health of the worker and member of communities because toxic pollutants can disturb the sustainability of natural ecosystem by variety of effects on species, populations, communities, and ecosystem processes, although such systems characterized by dynamic stability having some capacity to absorb pollutants. Metal finishing industry is the one of the most important industries dealing with the toxicity of the hazardous wastes. One of the most important environmental impacts of metal finishing industry's wastes is the leaching of pollutants to the surface and groundwater. In this research, process of a metal finishing industry was investigated and hazardous wastes of this industry were determined according to the US EPA' s hazardous waste lists. Characterization of the wastewaters was done. Toxicological interaction between heavy metals and cyanide was investigated in concentrations determined in the characterization of electroplating bath sludge and its supernatant. Synergistic and antagonistic effects between the heavy metals and cyanide were quantified according to EC50 values from BioToxT test using Vibrio Fisheri. These synergism/antagonism and toxicological interaction were compared with the toxicity of sludge, the leachates of sludge extracted in respect of Toxicity Characteristic Leaching Procedure. Vll