Çimento harçlarının niteliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of cement mortar characteristics
  1. Tez No: 166474
  2. Yazar: NEŞE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÇİMENTO HARÇLARININ NİTELİKLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ ÖZET Çimento, ülkemizde inşaatın kaba yapıdan ince yapıya kadar bütün aşamalarında yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir. Ancak çimento harcı, gelişen teknoloji ile birlikte bir çok açıdan gereken performansın sağlanabilmesi açısından yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, çimento harcının niteliklerinin iyileştirilmesi adına bir çok çalışma yapılmış, çeşitli mineral ve kimyasal katkı malzemeleri kullanılmıştır. Bu çalışmada, çimento harçlarının performans açısından yetersiz kaldığı durumlar irdelenmiş ve hangi durumlarda ne tür katkı maddeleri kullanılabileceğine dair araştırmalar yapılmıştır. Yedi bölümden oluşan bu çalışmada, ilk bölümde, yapılan çalışmanın amacına değinilerek konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, harçların genel olarak tanımı ve sınıflandırılması yapılmış ve harç içerisinde kullanılan bağlayıcı malzemeler ve diğer malzemeler hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde çimento konusuna değinilmiş ve çimento hamurunun genel karakteristikleri ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümde, laboratuar çalışmalarında kullanılan mineral katkılardan mermer tozu, kimyasal katkılardan lateks ve süperakışkanlaştırıcıların çimento hamuru ile nasıl bir etkileşim kurduğu ve taze harç ile sertleşmiş harç üzerinde fiziksel, kimyasal ve mekanik açıdan nasıl etkiler yarattığına dair yapılan araştırmalar incelenmiştir. Beşinci bölüm, yapılan deneysel çalışmalardan oluşmaktadır. Deneysel çalışmalarda, bu üç katkı maddesinin çeşitli oranlarda kullanıldığı on farklı karışım tipi üzerinde fiziksel ve mekanik deneyler yapılmıştır. Yapılan deneylerin sonuçlan 6. bölümde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise deneysel çalışmalardan varılan sonuçlar ve öneriler verilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
IMPROVEMENT OF CEMENT MORTAR CHARACTERISTICS SUMMARY Concrete is one of the most widely used most materials in construction in Turkey. This type of building material is used from finishing works of a building to the fabric. As is exist performance of cement mortar behind current technological standards. Therefore there has been several studies to improve concrete and its materials using different minerals, chemical additives and ingredients. In this study, performance of cement mortar has been observed. Insufficencies and inadequancies have been noted, based on these findings necessary ingredients to make concrete stronger have been researched. There are seven parts to this study. In the first part, is the introduction based on this particular research topic. Part two constist of general introduction to materials and classification of these materials. Also, information has been given about the binding ingredients of the concrete along with the other materials to be used. In the part three includes a research about concrete mixture and concrete in genereal has been looked at. In the part four, the ingredients which have been used in the laboratory such powdered marble, latex, superplasticizer interaction with cement mortar. Also the different chemical, mechanical and physical effects on fresh and cured concrete have been observed. Part five consist of mechanical and physical laboratory experiments based on three ingredients given above in different quantities. The results of these experiments have been researched in detail in part six. In the last part of this research, results of these findings and suggestions have been given to finalize results of this study. IX