Türkiye'de afet sonrası kurulan geçici konut yerleşkelerinin kronolojik incelenmesi - İzmit ve Yalova'da kurulan prefabrik yerleşim örnekleri üzerinde değerlendirme
The analysis of temporary housing after disaster in Turkey - evaluation of temporary housing samples in İzmit and Yalova
- Tez No: 166478
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN MERT ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
TÜRKİYE'DE AFET SONRASI KURULAN GEÇİCİ KONUT YERLEŞMELERİNİN KRONOLOJİK İNCELENMESİ - İZMİT VE YALOVA'DA KURULAN PREFABRİKE YERLEŞİM ÖRNEKLERİ ÜZERİNDE DEĞERLENDİRME ÖZET Afetler toplumun önemli bir bölümünü etkileyen toplumun temel işlevlerinin yürütülmesini engelleyen ne zaman nerde oluşacağı önceden bilinmeyen olaylardır. Afet olaylarına karşı ancak bilimsel çalışmalarla geliştirilen yaklaşımlar afet sonrası karşılaşacağımız sıkıntıları en aza indirger. Bu da afet öncesinde; afet sırasında ve sonrasında neyin nerde nasıl yapılacağım devletin kurumlarının ve özel sektörün görev ve sorumluluklarının ne olduğunu planlamakla mümkündür. Ayrıca afet sonrasında oluşacak geçici barınak problemine pratik, ekonomik ve gerçekçi bir çözüm getirilmeli bu konuda afet sonrası oluşacak acil ihtiyacı karşılayacak projeler hayata geçirilmelidir.Tez kapsamında Kocaeli ve Yalova bölgesinde yapılan kullanıcı anketlerine dayalı olarak afet sonrası oluşacak geçici konut ihtiyacına ilişkin saptamalar ve değerlendirmeler yolu ile geçici barınak tasarım kriterleri çıkarmaya katkı sağlanmıştır. Tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde; afetin tanımı yapılmış afet olaylarının sıklık ve türleri açıklanmış ve afet dönemleri sıralanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde afet yönetimi tanımlanmış afet yönetiminin amaçlan ve Türkiye'de ve dünyada ki afet yönetim organizasyonları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ülkemizde meydana gelmiş deprem, sei ve taşlan afetleri kronolojik olarak sıralanmıştır. 17 Ağustos ve 12 Kasım Marmara depremlerine ait sayısal veriler bu bölümün alt başlıklarından birini oluşturur. Beşinci bölümde ise; afet sonrası geçici konutun tanına yapılmış, mevcut örnekler incelenmiş ve prefabrikasyon anlatılmıştır. Bu bölümde son olarak 17 Ağustos ve 12 Kasım Marmara depremlerinden sonra uygulanan prefabrike yerleşme örnekleri incelenmiştir. Son olarak kavramsal altyapıyı desteklemek amacıyla İzmit Yeniköy ve Yalova Çınarcık geçici prefabrik yerleşim alanlarında yapılan anket sonuçlan değerlendirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF TEMPORARY HOUSING AFTER DISASTER IN TURKEY - EVALUATION OF TEMPORARY HOUSING SAMPLES IN IZMIT AND YALOVA SUMMARY Disasters are the events that affect the large amounts of the community, raise difficulties in the main functions of the community and it is not possible to know when and where they will happen. It is only possible to reduce the effects of disaster with scientific approach. This is as far as possible by planning the government's and private association duties and responsibilities. Also an economic, practical, and realistic project that will solve the problem of temporary housing after disaster, should be improved. The results of inquiries done in Kocaeli and Yalova temporary house settlement regions about user's pleasure contributed to create temporary housing design criteria. In the first part of the thesis the aim of the study is mentioned. In the second part, the disaster is defined. Also density and type of disaster events arranged in order. In the third part of the thesis disaster management is defined. The aim of disaster management and disaster management organisations in Turkey and in the world is explained. In the fourth part, earthquake and flood disasters in Turkey is arranged in order chronologically. The numerical data about the 17 August and 12 November Marmara earthquakes is given. In the fifth part, the definition of the temporary housing is given, the existing designs examined and prefabrication is described. And in the end of this part the temporary housing settlements constructed after 17 August and 12 November Marmara earthquakes is examined. At last, the inquires which are done in İzmit Yeniköy and Yalova Çınarcık temporary settlements, are evaluated to support the conceptual base.