Sivrihisar intrüzif kompleksinin tektoniği ve jeokimyası
Tectonic and geochemistry of the Sivrihisar intrusive complex
- Tez No: 16648
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ERGUN GÖKTEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİVRİHİSAR İNTRÜZİF KOMPLEKSİNİN TEKTONİ?İ VE JEOKİMYASI Mümtaz KİBAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Ensütüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Ergun GÖKTEN 1991, Sayfa: 65 Jüri: Doç.Dr. Ergun GÖKTEN Doç.Dr. Taylan LÜNEL Yrd.Doç.Dr. Şükrü KOÇ Sivrihisar intrüzüif kompleksi Eskişehir ilinin 80 km. GD'sunda yer almaktadır. İnceleme alanı Sivrihisar intrüzif kütlesi ve metamorfik birimlerinin bir bölümünü oluşturmaktadır. Çalışma alanının 1/10.000 ölçeğinde 42 km2'lik jeolojik haritası yapılmıştır. Bu çalışmanın esas konusunu Sivrihisar intrüzif kütlesinin jeokimyası ve tektoniği ile ilgilidir. Sivrihisar intrüzif kütlesi oluşum sırasına göre monzodiyorit, monzonit, kuvars-monzonit, diyorit porfir ve alkali-feldspat granit olarak beş alt bölümde gruplandınlmıştır. Saha gözlemleri ve jeokimyasal sonuçlar itibarı ile Sivrihisar intrüzif kütlesi magmanın fraksiyonel kristalleşmesi ile oluşmuştur. Sivrihisar intrüzif kütlesinde gözlenen iki ayrı ana çatlak sistemi vardır. Bunlar KG ve DB istikametindedirler. Sivrihisar intrüzif kütlesinde yer alan mağmatik lineasyonun esas yönü KG doğrultusunda gelişmiştir. Buda bize Sivrihisar intrüzif kütlesinde KG yöneliminde yer- alan ana çatlak sisteminin diğer çatlak sistemlerinden daha yaşlı olduğunu ve sokulum sırasında en erken safhada oluştuğunu göstermektedir. Diğer çatlak sisteminin doğrultusu, erozyona uğramış ayrışmış kayaçlarla ilişkili, muhtemelen tektonizma sonrası gelişen dayklarla uygunluk göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: İntrüzif kütle, fraksiyonel kristalleşme, jeokimyaT, tektonik, mağmatik lineasyon, çatlak sistemi.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis TECTONIC AND GEOCHEMISTRY OF THE SİVRİHİSAR INTRUSIVE COMPLEX Mümtaz KİBAR Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Ergun GÖKTEN 1991, Page: 65 Jury: Assoc.Prof.Dr. Ergun GÖKTEN Assoc.Prof.Dr. Taylan LÜNEL Asst.Prof.Dr. Şükrü KOÇ Sivrihisar intrusive complex is located in the 80 km. SE of Eskişehir city. The investigation area comprises a part of Sivrihisar intrusive and metamorphic rocks. The geological map of 42 km2 research area has been prepared in the scale of 1/10.000. The study presented here is concerned with the geochemistry and tectonic properties of the Sivrihisar intrusive rocks. Sivrihisar intrusive rocks are grouped into five subunits which are monzodiorite, monzonite, kuvars-monzonite, diorite porphyry and alkali-feldspar granite in forming order. On the basis of field observation and geochemical studies Sivrihisar intrusive rocks are derived from an initial magma by fractional differantiations. There are two main joint sets which observed in the Sivrihisar intrusive rocks. These are NS and EW directions. The general direction of the magmatic lineation in the Sivrihisar intrusive rocks has been developed in NS direction. This indicate^that the one observed in NS direction is the oldest joint set which formed in the early stage of the setting of the intrusive mass. The other set conforms the direction of the dikes possibly post-tectonically formed relating to the erosional period of the wearing rocks. KEYWORDS: Intrusive rock, fractional differantiation geochemistry, tectonic, magmatic lineation, joint set.