Sivrihisar ilçesi geleneksel kadın giyim-kuşam özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 86288
  2. Yazar: DİLEK KANCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Yaygın Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
ÖZET Giyinme doğal çevrenin etkisi ile ortaya çıkmış olmakla birlikte, geleneksel giyim, yörelerin kendi örf, adet, inanış biçimleri ve yaşam şartlarına göre şekillenmiştir. Dolayısıyla yöreler arası zengin bir giyim-kuşam şekli ortaya çıkmış ve bu giysilerden bir çoğu günümüze kadar gelebilmiştir. Ancak birer tekstil ürünü olan bu giysiler kaybolmadan, bozulmaları önlenerek saklanmak istenseler dahi bunların zaman içerisinde yıpranmaları ve bizden sonraki nesillere kalmasının imkansız oluşu nedenleriyle bu eserlerin araştırılması, belgelenmesi gerekmektedir. Bu araştırma da Sivrihisar yöresi geleneksel giyim kuşam örneklerini tespit edip, giyim anasanat dalı açısından belgelendirmek amacıyla yapılmıştır. Yörenin çok zengin bir giyim-kuşam kültürüne sahip olması ve bu bölge ile ilgili detaylı bir araştırmaya rastlanamamış olması konu seçiminde etken olmuştur. Altı bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde seçilen konunun tanımı, önemi ve araştırmanın amacı üzerinde durularak, konunun sınırlılıkları ve araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Yapılan literatür taramasında ilgili kaynakların bazıları alfabetik olarak özetlenerek sunulmuştur. ikinci bölümde; Anadolu'da yaşayan uygarlıkların giyim kuşamları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca çalışmanın yapıldığı Sivrihisar ilçesinin coğrafi, sosyal ve ekonomik durumu genel olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; yörede yapılan araştırmada ulaşılabilen geleneksel giyim kuşamların genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; yörede tespit edilmiş olan ve bu yöreye has tipik özellikler taşıyan sarka ve şalvar örneklerinden esinlenerek çağdaş giysi tasarımları yapılmış ve böylece Türk modası yaratmak için geleneksel giysilerimizden yararlanmamızın gerektiği vurgulanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde; tespit edilen örnekler tablolar oluşturularak değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde; konu ile ilgili sonuca ulaşılmış ve bu alanda araştırma yapanlar için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the effects of natural environment arisen, traditional wearing shaped depending upon regions' own convention, custom, belief type and life standards. Therefore there is a rich clothing type occurred between the regions and most of these clothes are kept until today. But although these clothes are production of textile, want without loosing, keeping from deformation, deformation on them and impossibility to keep them to the next generations exarriining and documenting of them are necessary. In this research is done for deterrnining the examples of traditional clothing in the Sivrihisar region and the purpose of documenting for doming main art branch. Having a rich clothing culture of this region and there isn't a detailed research about this region affects to choose this subject. In the first part of this research that has six parts, the definition, importance of chosen subject and the purpose of research are considered, the boundaries of subject and research procedure are explained. In the literature survey some of the related references are summarized in the alphabetic order. In the second part information about the civilizations that lived in Anatolia is given. Moreover in the new part geographic, social and economic situation of Sivrihisar region are tried to explain in general. In the third part of the research that is done in this region, reaching informations about the general specifications of traditional clothing are given. The fourth part of this research, with the effects of the sarka and shalwar specifications contemporary clothing designs are done. Therefore for creating the Turkish fashion, the necessity of utilizing traditional clothing tried to be emphasized. In the fifth part examples are examined by means of the tables. In the sixth part, the result about the subject is reached and various advises are given for the researchers of this subject.