Kuzeybatı İran'ın aeromağnetik haritasının iki boyutlu fourier analiziyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1665
  2. Yazar: HASHEM TABATABAİ RAİSSİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ ORBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kuzeybatı İran'ın Aeromağnetik Haritası 'nın 45°-48° N enlemleri ve 37°- 39° E boyamları arasındaki kısmı ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, bölgedeki mağnetik anomalilere neden olan kütlelerin, ortalama derinliklerini saptamak olduğundan, bölge, elli alt-bölgeye ayrılmış ve bunların anomali haritalarını elde etmek için trend analizi uygulanmıştır. Bu analiz sonunda elde edilen Anomali Haritaları 'na, iki boyutlu fourier analizi uygulanmış ve mağnetik anomalilere neden olan kütlelerin ortalama derinlikleri saptanmıştır. Her alt-bölgenin güç spektrumundan, kabuk içinde anomaliye neden olan kütlelerin başlıca, iki ortalama derinlikle ifade edilebileceği ortaya konmuştur. Ayrıca, bölgenin aeromağnetik haritasından alınan dört mağnetik profil, tek boyutlu fourier analizi ile değerlendirilmiş ve buradan saptanan ortalama derinliklerin, iki boyutlu fourier analizinden elde edilen derinliklerle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The area limited by 45°-48° N lattitudes and 37°-39° E longitudes is investigated in this study using the Aeromagnetic Map of the NW Iran. The aim of this study is to obtain the average depths of the magnetic bodies in the crust. For this purpose, the region is divided into fifty sub-regions, and trend analysis are applied to each of these sub-regions for obtaining anomaly maps. Then, two dimensional fourier analysis are applied to get hold of average depths of the mag netic bodies. The calculations of average depths from the power spec- turms put forward two different level of the magnetic bodies. Apart from the calculations mentioned above, four magnetic profiles which are taken from aeromagnetic map of NW Iran, are interpreted by using one dimensional fourier analysis. The average depths are also calculated from their power spectrums. When we compared the average depths obtained from one and two dimensional fourier spectrum analysis they are seen well-representable.