İran'ın kuzeybatısında kuraklık ve verim ilişkisinin analizi
Analysis of relationship between drought condition and crop production in northwest part of Iran
- Tez No: 233406
- Danışmanlar: PROF. DR. F. KEMAL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kuraklık, dünyadaki pek çok ülkede olduğu gibi İran'da da günün en önemli konusu ve en güncel olaylarındandır. Özellikle son yirmi yılda kuraklığın süresi gittikçe artmaktadır. Bu çalışma, İran'ın kuraklıktan en fazla etkilenen Kuzeybatı Bölgelerinin kuraklık analizleri ve bunun tarımsal verimle olan ilişkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yağış verileri Box?Cox Dönüşümler Yöntemiyle normal haline getirilmiş ve yedi uluslararası kuraklık indeksiyle analiz yapılmıştır. Bu indeksler Standart Yağış İndeksi (SPI), Ortalama Yağışın Yüzdesi İndeksi (PNI), Çin Z İndeksi (CZI ), Değiştirilmiş Çin Z İndeksi (MCZI), Z?Skoru İndeksi (ZSI), Standart Sapma İndeksi (SSI) ve Yağış Onluklar İndeksi (YOI) yöntemlerinden ibarettir.Kuraklık sınıflanması bakımından SPI, CZI ve MCZI İndekslerinin birbirleriyle uyumluluk gösterdiği tespit edilmiştir. YOI ile SSI'nin ise kuraklığı daha şiddetli olarak gösterdiği belirlenmiştir. Verim Tahmini Açısından ise CZI ve MCZI yöntemleri araştırma alanında en önemli değişkenlerdir.Çalışmada 55 yıllık verilerden yararlanılırken ARIMA Modeli yardımıyla önümüzdeki 30 yıl için yağış tahminleri yapılmıştır. Daha sonra Kademeli Çoklu Regresyon Yöntemi kullanılarak elde edilen modeller yardımıyla önümüzdeki 30 yıl için ürünlerin verim tahmini yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar kuru ürünlerde gelecekte verim azalması yaşanacağı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Drought in many of countries like Iran is one of the most important phenomena and issues to be considered. Especially during the last 20 years its intensity has been gradually increased. This study has been done in Northwest part of Iran which is highly influenced from of drought to display the relationship between drought analysis and the efficiency of the agricultural products. For this propose precipitation data has been normalized using the Box-Cox Transformations Method and then analyzed by seven international drought indices.Indices used include Standard Precipitation Index (SPI), Percent of Normal Index (PNI), China-Z Index (CZI), Modified CZI (MCZI), Z-Score (ZSI), Standard Deviation Index (SDI) and Deciles Index (PDI).Considering the viewpoint of drought classification, SPI, CZI and MCZI indices are coordinated and (PDI) and (SDI) indices has shown drought intensity more. According to the yield forecasting CZI and MCZI indices are very important in research area. In this research, 55-year statistical data has been used to anticipate future 30-year precipitation by ARIMA Method. Finally, the efficiency of future 30-year of agricultural products has been estimated by the Stepwise Linear Regression Method and some other models extracted from it. According to the results in the future the yield of rainfed crops will be decreased.