Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonuna ait Ka'be perdelerindeki metalik tellerin modern yüzey analiz teknikleriyle incelenmesi
The characterization of metallic wires used in Kaaba curtains relating to Topkapı Palace Museum collection with modern surface analytical techniques
  1. Tez No: 166511
  2. Yazar: GÜLSU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
TOPKAPI SARAYI MÜZESİ KOLEKSİYONUNA AIT KA'BE PERDELERİNDEKİ METALİK TELLERİN MODERN YÜZEY ANALİZ TEKNİKLERİYLE İNCELENMESİ ÖZET Bu Yüksek Lisans Tez Çalışması'nda, Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonunda bulunan, 16. - 19. yüzyıl arasındaki döneme ait Kâ-be perdelerinden 5 adedindeki (envanterde 24/43, 24/44, 24/48, 24/49 ve 24/50 referanslarıyla kayıtlı) işlemelerde kullanılan metalik tellerin metalurjik olarak karakterizasyonu ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Karakterizasyon çalışmalarında Optik Mikroskop (OM), Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FE-SEM) ve buna bağlı kimyasal analiz ünitesi Enerji Dağılım Spektrometresi (EDS) ile yine kimyasal analiz için Endüktif Eşleşmiş Plazma (ICP) ve Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre (AAS) cihazları kullanılmıştır. Analizler sonucunda, tel ve telin kaplama malzemesinin morfolojileri, kalınlıkları ve üretim yöntemleri saptanmış, kimyasal bileşim analizi yapılarak kaplama ve tel malzemesi belirlenmiştir. Ayrıca yüzeyde korozyon ürünlerinin de oluştuğu gözlenmiş ve yine onların da kimyasal bileşim analizleri yapılarak nasıl korozyona uğradıkları tespit edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
THE CHARACTERIZATION OF METALLIC WIRES USED IN KAABA CURTAINS RELATING TO TOPKAPI PALACE MUSEUM COLLECTION WITH MODERN SURFACE ANALYTICAL TECHNIQUES SUMMARY In this Master Thesis, an integrated analytical approach on the metal wires of five Kaaba curtains (whom inventory numbers are 24/43, 24/44, 24/48, 24/49 and 24/50) which were weaved in the 16th and 19th centuries and still exhibited in Topkapi Palace Museum is presented. The characterizations have been carried out by using metallographic methods such as Optical Microscope (OM) and modern surface analytical methods such as Scanning Electron Microscopy + Energy Dispersive Spectrometry (SEM + EDS), Field Emission Gun - SEM with X-Rays apparatus. Inductively Coupled Plasma and Atomic Absorption Spectrometer are also used to determine the chemical composition of both wire and coating. At the end of analyses, the morphologies, thicknesses, production methods of wires and coating materials are determined and chemical composition analysis are realized. Corrosion products on the surface are distinguished and the reasons of the corrosion phenomenon are designated by analyzing their chemical composition. xn