İkizdere-Ballıköy sahasının hidrotermal potansiyelinin incelenmesi
Exploration of low temperature hydrothermal system in the anzer valley, İkizdere, Rize
  1. Tez No: 166510
  2. Yazar: BURAK ACET TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET IKIZDERE-BALLIKOY SAHASININ fflDROTERMAL POTANSİYELİNİN İNCELENMESİ ' Ballı (Anzer) Rize ili, îkizdere ilçesine bağlı bir köydür ve 2300m kotunda bir buzul vadisinin tabanında yer almaktadır. Bu vadi düşük sıcaklıklı bidrotermal sistem için sınırlı sayıda kanıt sergilemektedir. Düşük sıcaklıklı hidrotermal sistemler enerji üretimi için kullanışlı olmamaları nedeniyle bazen dikkate alınmazlar. Yine de, Anzer vadisi gibi seçkin doğal güzelliklere sahip alanlarda hidrotermal kaynaklar turizm odaklı yatırımları tetikleyerek yöre ekonomisine önemli katkılar koyabilmektedir. Son zamanlarda yöre halkı vadideki bir çok mevkide ılık su sızıntılarını ve soğuk havalardaki buğu çıkışlarım rapor etmiş ve buna bağlı olarak Eylül 2004 tarihinde arazi çalışmalarına başlanmıştır. Alanın hidrotermal potansiyelinin belirlenmesi çerçevesinde ısısal anomali veren yerlerin tespiti için toprak ve su sıcaklık ölçümleri yapılmış, çatlak ve kırık sistemleri çalışılmış ve araştırma sondajının gerekliliğinin sorgulanması amacıyla iletken zonların tayini için doğru alam elektrik özdirenç ve doğal potansiyel ölçümleri yürütülmüştür. Doğru alam elektrik özdirenç ve doğal potansiyel yöntemleri fay zonları, çatlak-kırık sistemleri ve ayrışma zonları gibi tipik hidrotermal sistemlerde oluşan özelliklerin belirlenmesinde başarıyla kullanılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPLORATION OF LOW TEMPERATURE HYDROTHERMAL SYSTEM IN THE ANZER VALLEY, EKTZDERE, RIZE Ballı (Anzer) is a remote village of the town Drizdere, Rize, Turkey, and located at the bottom of a glacial valley at an altitude above 2300 m. This valley exhibits limited evidence for low-temperature hydrothermal system. Low-temperature hydrothermal systems are sometimes ignored since they are not useful for the energy production. However, in areas where natural beauty is prominent as in the Anzer valley, hydrothermal resources may add a significant value to the local economy by triggering investment for recreational centers. Recently, local people have reported warm water seepage and evaporation in cold days in several locations in the valley, and we initiated a field survey in September 2004. For the purpose of determining the potential of the site, we carried out soil and water temperature measurements to identify anomalous warm areas, studied the crack and fault systems, and utilized dc-electrical methods and self potential measurements to delineate the conductive zones for the drilling if necessary. Dc- electrical and self potential methods have successfully been used in identifying the common features such as faults, fracture systems, and alteration zones as occur in hydrothermal sites.