Effects of heavy metal inhibition on activated sludge microorganisms
Ağır metal inhibisyonunun aktif çamur mikroorganizmalarına etkileri
  1. Tez No: 166532
  2. Yazar: SEDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE UBAY ÇOKGÖR, PROF.DR. DERİN ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
AĞIR METAL İNHİBİSYONUNUN AKTİF ÇAMUR MİKROORGANİZMALARINA ETKİLERİ ÖZET Endüstriyel atıkların çoğunlukla, insan ve çevre üzerinde olumsuz etkileri olan ağır metalleri içermeleri nedeniyle ağır metallerin toksik etkileri üzerine olan çalışmalar, son yıllarda büyük dikkat toplamıştır. Toksisite etkisinin derecesi prosesteki yaşam formlarına bağlı olmakla birlikte, inhibisyon etkisine sahip maddenin konsantrasyonu, pH, atıksu karakterizasyonu, sistemdeki biyokütle miktarı ve mikrobiyal aklimasyona da bağlı olmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, mikroorganizmaların inhibitörlerin toksik etkilerini bertaraf etmelerindeki en temel fenomenin aklimasyon olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı nikel, bakır, ve kobaltın; glikoz, pepton, nişasta-asetik asit; ve 15 mg/l nikel ilaveli ve nikelsiz koşullarda beş karbon bileşeni içeren sentetik atıksuları arıtmakta olan aktif çamur prosesleri üzerindeki toksik etkilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, seçilen ağır metaller için ISO 8192 metodu kullanılarak öncelikle EC50 değerleri belirlenmiştir. İkincil olarak, 1000 mgKOİ/l glukoza aklime edilmiş sistemde ağır metal ilaveli ve ağır metalsiz respirometrik deneyler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak metallerin aktif çamur üzerindeki inhibisyon etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmalar 30 mg/I'ye kadar nikel ilavesinin glikojen depolanmasını, KOİ ve glukoz giderimini az da olsa etkilediğini göstermektedir. Sonuçlara göre nikelli sistemlerde Ysto değeri 0.91-0.94 mg KOİ/mg KOİ ve 0.90 mg glikojen/mg KOİ aralığında bulunmuştur. Yine respirometrik analizler göstermektedir ki, 15 mg/I'ye kadar bakır ilavesinin aktif çamur mikroorganizmalarının glukoz giderimine ve glikojen depolamasına önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Ysto 0.94 mg KOİ/mg KOİ ve 0.92 mg glikojen/mg KOİ olarak bulunmuştur. IX
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF HEAVY METAL INHIBITION ON ACTIVATED SLUDGE MICROORGANISMS SUMMARY Toxicity of heavy metals has received considerable attention in recent years because industrial effluents frequently contain metals that can have adverse effects on human health and the environment. The degree of toxicity depends on the diversity of life forms in the process, which depends on several factors including inhibitory substance species and concentration, pH, influent type and strength, amount of biomass present in the system, and the extent of microbial acclimatization. Recent studies have indicated that the acclimatization is the majör phenomenon by which microorganism mitigates the toxic effects of inhibitors. The aim of this study is determine the toxic effects of nickel, copper and cobalt on activated sludge processes treating glucose, peptone and starch- acetic acid. synthetic wastewaters with five components with/without nickel addition of 15 mg/1. For this purpose, firstly £?50 values for selected heavy metals were determined using ISO8192B and the mention method vvas discussed in detailed. Secondly, several respirometric tests with/without heavy metal were applied especially to the system acclimated to glucose of 1000 mg COD/1. Finally overall evaluation of the inhibition effect of the metals on activated sludge systems vvas present. The studies shovved that nickel addition up to 30 mgNi(II)/! gave a slightly effect on the system in term of glycogen storage ör COD and glucose removal. According to results, storage yield (YSTO) was found as 0.91-0.94 mg COD/mg COD and 0.90 mg glycogen/mg COD vvhen nickel vvas added to system. Respirometric analyses also indicated that there is no significant effect of copper addition up to 15 mg/1 on glucose removal and glycogen storage of activated sludge microorganisms. YSTO was 0.94 mg COD/mg COD and 0.92 mg glycogen/mg COD. x