Ebelerin 1-4 yaş grubu çocuğu olan kadınlara ilettikleri sağlık hizmetinin bu kadınların çocuk sağlığı konusundaki bilgi ve davranışlarına etkisi
- Tez No: 16654
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
89 V. ÖZET Araştırma, 1-4 yaş grubu çocuğu olan kadınların çocuk sağlığına ilişkin bilgi ve davranışları ile ebe hizmetinin bu bilgi ve davranışlarına etkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bu amaçla, Trabzon ili Yomra ilçesine bağlı Kaşüstü Köyü ebesinin hizmet götürdüğü 1-4 yaş grubu çocuğu olan tüm kadınlar araştırmaca kapsamına alınmıştır. Araştırmaca tarafından geliştirilen bilgi formu ve anket formu ile veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ki- kare ve Fisher kesin ki-kare önemlilik testleri kulanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre; kadınların çocuk beslenmesi ile ilgili davranışlarından, çocuklarına doğdukları andan itibaren anne sütü ile besleme durumu olumlu bulunmuş, ancak %17.3 kadının 4 aydan daha az süreyle anne sütü verdikleri, büyük çoğunluğunun ilk 3 ay içinde ek gıdalara başladıkları saptanmıştır. Ayrıca, sağlık personelinin önerisine90 rağmen kadınların bir bölümü bebeklerini doğar doğmaz beslemedikleri ve vitamin şurubu/damlası vermedikleri saptanmıştır. Kadınların, çocuklarının fizik bakımı ile ilgili davranışlarında, annelerin büyük çoğunlukla kundak yapma alışkanlıklarını sürdürdükleri, ancak bu sürenin çoğunlukla 1 ay' dan fazla olmadığı, %15 kadarının çocuk bezlerini uygun yıkamadıkları, %22' sinin pişik olduğunda olumsuz davrandıkları ve büyük çoğunluğunun meme başı temizliği yapmadıkları yada uygun yapmadıkları görülmüştür. Bazı hastalık durumlarında ise, özellikle fizyolojik sarılığı olan bebeklerine ve kaynar suyla yanan çocuklarına, kadınların çoğunlukla geleneksel uygulamalarını sürdürdükleri, ishal, ateşlenme gibi durumlarda çoğunluğunun olumlu davrandıkları saptanmıştır. Kadınlar çocuk sağlığı konusundaki bilgilerini %44 oranında sağlık personelinden, %A9 oranında ise kitle-iletişim araçlarından öğrendiklerini belirtmişlerdir.91 Çocuk izlem kartlarında yalnızca çocuğa yapılan aşılar hakkında tüm kartlardan bilgi alınırken, izlem kartlarının kaydedilmeye uygun olmayışından dolayı, başka konularda yeterli bilgi alınamamıştır. Kadınların genellikle eğitim düzeyleri, yaşlarının ve aile tiplerinin çocuk sağlığı konusundaki bilgi ve davranışlarında etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY This research is planned as definary with the purpose of determining the knowledge and behaviours about child health care of the women who have children in the age group 1-4. For this purpose, all the women with children in the age group 1-4 whose services are supplied by the mid-wife of Kaşüstü Village of Yomra district of the province Trabzon are included in the research. Data are collected from the information form and questionnaire form prepared by the researcher. Percentages and khi-square significancy test is used for the evaluation of data. According to the evaluation results, from the mothers behaviours about child feeding, the fact of starting breast-feeding just after delivery is found positive. However, it is observed that 17.3% of the women continued breast feeding only for a period of less than 1 month. It is also observed that most of the mothers began supplementary food in the firs 3months. In addition, in spite of the health personnel's advices, it is observed that some of the mothers neither fed their babies just after delivery nor did they give any vitamins to them. When examined according to the mothers behaviours about the physical care of their babies, it is observed that most of the mothers still continued the habit of swaddling their babies. Swaddling period is found to be not more than 1 month. It is also observed that 15% of the mothers did not wash their babies' diapers properly, while 22% of them behaved negatively when the baby had diaper rashes. Another important outcome is that most of the mothers either did not make the necessary care for the nipples or did they do, it properly. In times of some illnesses, especially when the baby has physiologic hepatitis or when the baby is burned with hot water, it is observed that most of the mothers continued traditional practices although most of them behaved positively when the baby has fever or diarrkea. The sample women stated that they had learnt theirchild health care knowledge from a health personnel in 44% and by means of mas s -media in 49%. From the“child's folow-up card”, only information about vaccination could be obtained and as these cards are inappropriate for recording, other information are not adequate. Education level, age and family structure of mothers are found to affect their behaviours and knowledge about child health care.