Bir kamu hastanesinde çalışan ebe, hemşire, hekim ve doğum yapmış kadınların süt bankası ve sütanneliğe ilişkin düşüncelerinin incelenmesi
An analysis of the opinions of the midwives, nurses, physicians and birth women working in a public hospital on the milk bank and milk motherhood
- Tez No: 516411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Birçok farklı nedenle anne sütü alamayan yenidoğanlar için anne sütü bankaları ya da sütanneliğinden bir kaynak olarak yararlanıldığı bilinmektedir. Bu çalışma bir kamu hastanesinde çalışan hekim, ebe, hemşire ve doğum yapmış kadınların süt bankası ve sütanneliğine ilişkin düşüncelerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini bilgilendirilmiş onamı alınan 227 sağlık çalışanı ve 172 doğum yapmış anneden oluşan toplam 399 kişi oluşturdu. Veriler“Bilgi Formu”ve“Anne Sütü Bankaları ve Süt Anneliğe İlişkin Görüş ve Düşünceler Anket Formu”ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve ki-kare analizi kullanıldı. Araştırma grubunun yaş ortalaması 30,6±7,0 (38-54) ve neredeyse tamamı kadındır. Sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 33,1±6,8; doğum yapmış kadınların ise 27,2±5,7'dir. Grubun %56,9'u sağlık çalışanı ve %77,4'ünün çocuğu bulunmaktadır.“Bebeğinizi bazı nedenlerle besleyemediğinizde/anne sütü alamadığında anne sütü bankasından alınan donör/bağış anne sütünü mamaya tercih eder misiniz?”sorusuna sağlık çalışanlarının %29,1, annelerin ise %29,2 si evet cevabını vermiştir. Doğum yapmış kadınların ise %42,4'ü anne sütü bankasını tercih ederken,%57,6'sı sütanneliği uygulamasını tercih etmiştir. Ebelerin %77, 1'i, hemşirelerin %60'ı, doktorların %59,1'i Türkiye'de süt bankası değil, sütanneliği uygulaması olmasını tercih etmiştir. Ebelerin %22,9'i, hemşirelerin %40'ı, hekimlerin ise %40,9'u Türkiye'de anne sütü bankası olmasını tercih etmiştir. (ki-kare=6,193, p=0,103). Süt bankası ve sütanneliği arasında tercih yapma durumlarında sağlık çalışanları ve kadınlar arasında tercih konusunda anlamlı bir fark yoktur. (p>0,05)
Özet (Çeviri)
Totally 399 informed, approving persons constitute the sample of this study. 227 of them are health care professionals and 172 of them are mothers that have given birth before. The data has been collected with face-to-face meeting method using“Information Form”and“Questionnaire Form of Opinions and Thoughts About Human Milk Banks and Wet Nursing”. During the evaluation process of the data obtained in this study; the number, the percentage and the average has been determined with chi-square analysis. The age average of the subject group is 30,6±7,0 (38-54) and almost all of them are women. The age average of health care professionals is 33,1±6,8, and that of women that gave birth is 27,2±5,7. 56,9% of the group are health care professionals and 77,4 percent of them have children. 29,1% of the professionals and 29,2% of the mothers say yes to the question "Would you prefer donated human milk received from a human milk bank to infant formula when you can't breastfeed your baby for some reason/she can't get human breast milk. 42,4% of the women that have given birth before prefer human milk banks while 57,6% of them prefer wet nursing. 77,1% of the midwives, 60% of the nurses and 59,1% of the doctors prefer not human milk banks but wet nursing in Turkey. 22,9% of the midwives, 40% of the nurses and 40,9% of the doctors prefer having human milk bank in Turkey (chi-square=6,193; p=0,103). Between health care professionals and women, there is not a meaningful difference at the situations when they make a choice between milk bank and wet nursing.