Kılavuz sağlık ocağı bölgesindeki 15-49 yaş grubu annelerin 6-24 aylık çocuk beslenmesi konusunda bilgi ve uygulamaları
15-49 year-old mothers knowledge and practica in the nutrition of infants aged 6-24 months in the kılavuz health centre of Sivas
- Tez No: 30223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
46 VIII- ÖZET KILAVUZ SA?LIK OCA?I BÖLGESİNDEKİ 15-49 YAŞ GRUBU ANNELERİN 6-24 AYLIK ÇOCUK BESLENMESİ KO NUSUNDAKİ BİLGİ VE UYGULAMALARI Araştırma, Sivas Kılavuz Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 15-49 yaş grubu annelerin 6-24 aylık çocuk beslenmesi konusunda bilgi ve uygulama larının belirlenmesi ve bu annelerin 6-24 aylık çocuklarında malnütrisyon durumun saptanması amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Kılavuz Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşa yan ve 6-24 aylık çocuğu olan 15-49 yaş grubu anneler oluşturmaktadır. Evreni oluşturan 6-24 aylık 484 çocuktan 121 'i ve bunların anneleri örneğe alınmıştır. Örneğe alınacak anne ve çocukların seçimi için basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri annelere anket formu uygulanarak toplanmış tır. Anket formu annelere yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Ayrıca mal nütrisyon durumunu belirlemek için çocukların boy ve ağırlık ölçümleri ya pılmıştır. Araştırmanın, verileri bilgisayarla değerlendirilmiştir. Verilerin ana lizinde yüzdelik besaplan, ki-kare ve fisher önemlilik testleri kullanılmış tır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda incelenen çocuklarda Koksal standardına göre %14.1 oranında malnütrisyon saptanmıştır. Malnütris yon oranı 4 ve daha fazla kişiden oluşan ailelerde, çekirdek aile tipinde, kız çocuklarda, 1-2 çocuğa sahip ailelerde, yaşı 10 ay ve üzerinde olan ve do ğum aralığı ll-41ay arası olan çocuklarda, yaşı 25 ve üzeri olan annelerin çocuklarında ve 7 ay ve daha uzun süre emzirilen çocuklarda daha fazla bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analizde yukarıda verilen gruplar ara sında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Araştırma kapsamına alman annelerin %97.4'ü çocuklara ek besine başlanması gereken zamanı doğru olarak bilmiştir. Bu annelerin çocuk beslenmesine ilişkin uygulamalarına bakıldığında, %63.5'inin kendi çocuk-47 larma 0-3 ay içinde ek besine başladıkları görülmüştür. Annelerin %57.9'unun çocuklarına süt grubu, %55.4 unun sebze gru bu ve %89.3'ünün et grubu yiyecekleri yetersiz oranda verdikleri belirlen miştir. Eğitim düzeyi arttıkça bu yiyecekleri yeterli verme oranında artış gözlenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmede eğitim düzeyi arttıkça annelerin çocuklarına sebze grubu yiyecekleri yeterli verme oranındaki ar tış anlamlı bulunmuş, diğer gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı gö rülmüştür. Çocuklara ek besin başlama zamanına ilişkin annelerin aldıkları bil gi puanı ortalaması 5.9, uygulama puanı ortalaması ise 7.9 olarak bulun muştur. Ailedeki kişi sayısı ile eğitim düzeyi arttıkça annelerin bilgi ve uy gulama puanlarında da bir artış gözlenmiş, ancak bu artış istatistiksel açı dan anlamlı bulunamamıştır. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda: Annelerin bebekle rine zamanında ve yeterli ek besin vermeleri, ebelerin ev ziyaretleri sıra sında çocuk beslenmesine daha fazla ağırlık vermeleri, kitle iletişim araçla rında çocuk beslenmesine ilişkin uygulamalara da yer verecek programlara ağırlık verilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
48 IX- SUMMARY 15-49 YEAR -OLD MOTHERS' KNOWLEDGE AND PRACTICA IN TE NUTRITION OF INFANTS AGED 6-24 MONTHS IN THE KI LAVUZ HEALTH CENTRE OF SIVAS This investigation has been made in order to determine 15-49 year- old mothers' knowledge and practice in the nutrition and malnutrition of infants aged 6-24 months in the Kılavuz Health Centre region of Sivas. 15-49 year-old mothers and their infants aged 6-24 months constitu ted the population of the Kılavuz Health Centre region. Of 484 infants, 121 together with their mothers were taken as samples and selected randomly. The data were obtained by inguiry forms by way of personal contact with mothers. Height and weight measurements of the infants were made to determine malnutrition. The findings of the investigation were evaluated on the computer. Percentage evaluations, chi-square and Fisher significance tests were used in the analysis of the findings. As a result of the evaluation of the data 14.1% malnutrition accor ding to Koksal Standard was determined. In families of 4 or more persons, the rate of malnutrition was found to be higher in the nuclear family type, girls, families with 1-2 children, infants above 10 months old and those with 11-41 months birth intervals and children delivered by mothers aged 25 years or more and infants breast-fed for 7 months or more.No sgnificant difference among the groups was found in the statistical analysis made. Of the mothers investigated, 97.4% determined the appropriate time to intiate additional feeding of infants. 63.5% of these mothers were obser ved to intiate additional feeding in 0-3 months. It was determined that 57.9% mothers gave insufficient milk group products, 55.4% gave insufficient vegetable products and 89.3% gave insuf ficient meat products to their children. Mothers with higher educational le vels were observed to give sufficient ratios of vegetable products but no sig nificant difference in the other products was noted in the statistical analy sis made.49 Average grade of mothers' knowledge about initiation of additional feeding was found to be 5.9 and that for practice 7.9. Mothers' knowledge and practice in increased with the increase in the family size and educatio nal level but this was not found to be statistically significant. In the light of the findings obtained in this investigation, it has been recommended that mothers provide sufficient additional nutrition to their babies at appropriate times, midwives inform the mothers during house vi sits more effectively and effective information is supplied in media prog rammes.