Yarı rijit düğüm noktalı çerçeve sistemlerinin analizi
Analysis of frames with semi-rigit joint
- Tez No: 166591
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
YARI RUIT DUGUM NOKTALI ÇERÇEVE SİSTEMLERİNİN ANALİZİ ÖZET Bu çalışmanın amacı çelik yapılarda artık bahsedilmesi kaçınılmaz bir kavram olarak ortaya çıkan yarı rijit düğüm noktalarının davranış ve hesap metotları bakımından derinlemesine irdelenmesi ve yarı rijit düğüm noktalı çerçeve sistemlerinin analizinin diğer çerçeve sistemleri ile karşılaştırmak sureti ile ele alınmasıdır. Yan-rijit düğüm noktası kavramı yıllar öncesinde ortaya çıkan bir kavram olmasına karşın çelik yapılar halen kiriş kolon birleşimlerinin tam mafsallı veya tam rijit olduğu kabulüne göre tasarlanırlar. Bu kabuller; rijit düğüm noktasında birleşen elemanlar arasında rölatif dönmenin olmadığı, momentin elemanların rijitlikleri ile orantılı olarak dağıldığıdır. Mafsallı düğüm noktasında ise elemanlar birleşim noktalarında dönmeye göre serbesttir bu yüzden kiriş uç momentleri sıfırdır. Bu kabuller yapı analizinde büyük kolaylıklar sağlar fakat düğüm noktasının gerçek davranışı göz ardı edilmiş olur. Yan-rijit birleşimler teşkil etmenin yapısal ve ekonomik faydalan bilinmesine karşın hesaplarda nadiren kullanılırlar. Bunun nedeni yan-rijit birleşimlerin nonlineer bir davranış göstermesinden dolayı hesaplannın zor ve kompleks olmasıdır. İşte bu çalışmada yan-rijit düğüm noktalannın birçok parametreye bağlı hesap metotlan incelenmeye çalışılmıştır. Bölüm l'de genel olarak birleşim tanımlan yapılmış, Bölüm 2'de birleşim sınıflandırılmasından bahsedilmiştir. Bölüm 3'te Eurocode 3 'ün genel ilkeleri ve hesap metotlan ele alınmış, Bölüm 4'te yan-rijit birleşim kavramının tanımlanması ve bulonlu, kaynaklı yan-rijit düğüm noktalarının hesap metotlan ve davranışları bakımından incelenmesi verilmiştir, Bölüm 5 'de çeşitli sayısal örnekler verilmiş ve Bölüm 6'da da bu sayısal örneklerin sonuçlan irdelenmiştir. XV111
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF FRAMES WITH SEMI-RIGID JOINTS SUMMARY The aim of this thesis is to study semi-rigid joints according to their calculation methods and behavior which became an unavoidable concept and to compare analysis of frames with semi-rigid joints with others. Even though the semirigidity concept was introduced many years ago, steel structures are still designed by assuming that beam-to-column joints are either pinned or rigid. The assumptions of rigid joints imply that there is no relative rotation between the connected members, so that the distribution of the moments occurs according to the flexural stiffness of the connected members. The assumption of pinned connections implies that the end rotation of members is free to occur, so that the beam end moment is zero. These assumptions simplify calculations very much but disregard joint behavior. The economic and structural benefits of semi-rigid joints are well known but they are seldom used by designers because semi-rigid connections have nonlinear behavior so that the analysis and design of frames using them is difficult and cumbersome. In this thesis we try to study about calculations of semi-rigid joints which depend on a lot of parameters. In chapter 1 general definition of joints are given, in chapter 2 classification of joints is defined, in chapter 3 general principles and calculation methods of Eurocode 3 are talked about, in chapter 4 semi rigid joint concept is defined and explanations about bolted and welded semi rigid joints are given. In chapter 5 several types of numerical examples are given and the results of these numerical examples are examined in chapter 6. xix