Karar destek sistemleri ve finans sektöründeki uygulamaları
Decision support systems and applications in financial sector
- Tez No: 166592
- Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
KARAR DESTEK SİSTEMLERİ VE FINANS SEKTÖRÜNDEKİ UYGULAMALARI ÖZET Bu çalışmanın ilk kısmında, Karar Destek Sistemleri teknolojilerinin gelişimi, özellikleri, uygulamaları ve gelecekteki trendleri üzerine literatür araştırmaları yapılmıştır. İkinci kısmında ise, öncelikle bu teknolojilerin kullanım yaygınlığını ve kullanım alanlarını tespit edebilmek için, Türkiye'deki finans sektörünün lokomotifi görevini üstlenen bankalarla yapılan anket çalışmasının sonuçlan paylaşılmıştır. Daha sonra ise, bu teknolojilerin finans sektöründeki yurt içi ve yurt dışı uygulamaları araştırılmış ve kıyaslanmıştır. Sonuç olarak Türkiye'deki önemli bankaların bu konuya hassasiyet gösterdiği ve dönüşü olacağı düşünülen yatırımları ve geliştirmeleri yaptığı tespit edilmiştir. Bu bankaların bir kısmının dünyadaki uygulamaları da, yakından takip ettiği ve benzer uygulamaları geliştirdiği görülmüştür. Rekabet ortamı ve globalleşmenin de etkilerine paralel olarak, bu teknolojilere yapılan yatırımların artması ve finans sektöründeki uygulamalarının yaygınlaşması beklenmektedir. viii
Özet (Çeviri)
DECISION SUPPORT SYSTEMS AND APPLICATONS IN FINANCIAL SECTOR SUMMARY In the first section of the study; the findings on a literature review about the evolution, the properties and the future trends of Decision Support Systems' are mentioned. In the second section, the results of a survey with leading banks of Turkey about the usage, usage areas and usage time of these technologies. Finally the applications of these technologies both in Turkey and abroad are mentioned and compared with each other. As a result it is a fact that, leading banks are investing in these technologies and trying to catch up with the abroad successful practices of these technologies' applications. The globalisation and rising competetion in financial sector seems to encourage the firms to invest in these technologies and its applications. IX