Tatil amaçlı konaklama tesislerinde zamana bağlı değişim ve tüketim-Antalya örneği
Time dependent transformation and consumption of resort hotels-Case study: Antalya
- Tez No: 166639
 - Danışmanlar: PROF.DR. MİNE İNCEOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 208
Özet
TATİL AMAÇLI KONAKLAMA TESİSLERİNDE ZAMANA BAĞLI DEĞİŞİM VE TÜKETİM - ANTALYA ÖRNEĞİ ÖZET Bu çalışmada tatil amaçlı konaklama tesislerinde zamana bağlı değişim ve tüketim Antalya örneğinde incelenmiş, sonuçta konaklama tesisi tasarım problemine daha bilinçli yaklaşmayı sağlayacak öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. 20. yüzyılın ikinci yansından itibaren kitle turizmi hızla yaygınlaşmış, turist profili, değişmiş, turistin talep ve beklentileri artmış ve tüketim kültürü egemen hale gelmiştir. Bu süreçte dünyada ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel ve organizasyonel değişimler yaşanmış, mimarlık anlayışı ve mimari eğilimler değişmiş, konaklama tesisleri de bu değişimlere uyum sağlamak üzere gelişmiş ve farklılaşmıştır. Günümüzde tatil amaçlı konaklama tesislerine yönelik tüketici taleplerinin değiştiği, bu tesislerin sadece dinlenme ihtiyacını karşılamalarının yeterli olmadığı, tüketicinin eğlence, macera ve sınırsız aktivite beklentisi içerisinde olduğu görülmektedir. Yoğun rekabet ortamında farklılık yaratmak, yeni imaj ve hizmetler sunmak pazarda yer elde edebilmek ve sektörde ayakta kalabilmek için gereklidir. Bu süreçte sadece biçimsel benzetmelerle yapılan ve konseptlerini bu temalar üzerine kuran tesislerin çabuk tükeneceği, bu imajların zamanla popülaritesini kaybedeceği, moda olan diğer olgular gibi hızla eskiyeceği ve kısa sürede bıkkınlık yaratarak değerini yitireceği öngörüsünde bulunulabilmektedir. Ancak sundukları hizmetler ile farklılığını ortaya koyan; gösterileri, şovları ve aktiviteleri ile turistin beklentisi olan“farklı deneyimler yaşamak”talebini yerine getiren ve bu sırada mimari kalite ve özgünlüğünden de ödün vermeyen tesislerin uzun vadede daha başarılı olacağı tahmin edilmektedir. Son yıllarda turizmde yaşanan büyük gelişmeler sonucunda Antalya'da bulunan tatil amaçlı konaklama tesislerinin sayısının hızla arttığı, tüketiciye sunulan aktivitelerin çeşitlendiği ve tesislerde büyük değişimlerin yaşandığı gözlenmektedir. Bölgede yapılan alan çalışmasında, tatil amaçlı konaklama tesislerinde meydana gelen mekansal değişimler analiz edilerek, sebep ve sonuçlan değerlendirilmiş, değişim ve tüketimin hangi alanlarda yoğunlaştığı tespit edilmiş ve tasarlama problemine bu öngörü ve bilinçle yaklaşılmasını sağlayacak öneriler geliştirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
TIME DEPENDENT TRANSFORMATION AND CONSUMPTION OF RESORT HOTELS - CASE STUDY: ANTALYA SUMMARY In this study, time dependent transformation and consumption of the resort hotels is explored on a case study about Antalya and as a result it is aimed to develop new proposals in order to build up a more conscious approach for the design process of these buildings. Starting from the second half of the 20th century, mass tourism has started to spread; the profile of the tourists, the expectations and demands of them have altered and consumption has become dominant. In this period, there have been many changes in economical, political, social, cultural and organizational fields. Dependency, the architectural tendencies have changed. In order to cope with these, resort hotels have also changed and developed. Today, it is apparent that the demands of the consumers from the resort hotels has changed and it can be clearly observed that it is insufficient to meet only the need of resting. In addition the consumers expect more about entertainment, adventure and boundless facilities. In this intensive rivalry, it is necessary to be distinctive, to present a new image and to offer new facilities in order to take place in the market and to survive. Like wise the other things once mentioned as fashionable, it can be suggested that the resort hotels built with a concept of formal imitations will fade rapidly and loose its value since they will cause boredom in a short period. However, the ones diverse in the means of facilities they offer, and with performances, shows and activities fulfilling the guests' demand of“experiencing the different”-without conceding the architectural qualities and uniqueness-, will be more successful in a long time period. As a consequence of the developments in the field of tourism, it can be clearly seen that the number of resort hotels in Antalya has increased rapidly and the activities they offer has become assorted. In the site survey of this region, by analyzing the spatial transformations in resort hotels, the reasons and results of these changes are evaluated, the spaces are explored which are consumed and transformed intensively, and proposals are developed to build up a more conscious approach for the design process. IX