Dijital ortamda tasarım ve ifade biçimi olarak temsiliyet kavramı örnek: Mimari proje yarışmaları
Digital design and the concept of representation as a way of expression: Architectural design competitions
  1. Tez No: 166712
  2. Yazar: ÖZKAN GÜLAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
DİJİTAL ORTAMDA TASARIM VE İFADE BİÇİMİ OLARAK TEMSİLİYET KAVRAMI, ÖRNEK: MİMARİ PROJE YARIŞMALARI ÖZET Bu tez çalışmasında, özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinde meydana gelen teknolojik gelişmeler ve değişimlerin, mimari projelerdeki ifade biçimi olarak temsil şekillerini de etkilemesiyle ortaya çıkarılan tasarımların biçimsel ve algısal yönden gelişimi ve mimari pratiğe yansımaları ele alınmaktadır. Mimarlığın inşa edilince varolduğu fikri, sanal mimarlık ve bilgisayar mimarlığı gibi kavramların mimari çevrelere dahil olmasıyla beraber bir dönüşüm içine girmektedir. Bilgisayar sayesinde mimarlık pratiğinin dijitalleşmesinin, bilginin üretim biçimini değiştirmesinin yam sıra, o bilginin yapısını da radikal biçimde başkalaştırdığı gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır. Bu çerçevede tez çalışmasını oluşturan bölümler ve içerikleri şu şekilde belirlenmiştir;. Birinci bölümde, tez çalışmasının amacı ve kapsamı belirtilerek çalışmanın ana strüktürü oluşturulmuştur. Çalışmada izlenilecek yöntemler belirlenmiştir.. İkinci Bölümde, mimari ifade biçimi olarak tanımlanan“temsil”kavramı ele alınmıştır. Bu kavramın tarihsel süreç içinde geçirdiği evrelere ve biçimsel farklılıklarına değinilmiştir. Mimari temsilin geçirdiği evreler belirlenmiş ve teknolojik değişimlerin tasarımlan algılamada önemli olduğu vurgulanmıştır.. Üçüncü bölümde, Dijital ortamda mimari tasarım kavramı ele alınmıştır. Sanal mimarlık, dijital mimarlık gibi bilgisayar teknolojisine bağlı kavramlar irdelenmiştir. Dijital teknolojiden yararlanılarak oluşturulan sıvı mimarlık, hiperyüzeyler mimarlığı, genetik mimarlık ve siborg mimarlığı gibi“yeni mimari yaklaşımlar”literatür araştırması yapılarak, örneklerle irdelenmiştir.. Dördüncü bölümde, yeni mimari yaklaşımlar çalışma alam olarak belirlenen mimari proje yarışmaları üzerinde deneyimlenmiştir. Bu doğrultuda mimari projeler ile yeni mimari yaklaşımları gösteren etkileşim tablosu hazırlanmıştır.. Beşinci bölümde ise tez çalışmasında ulaşılan sonuç ve sonuca ilişkin değerlendirmeler ortaya konulmuştur. Tez kapsamında Türkiye'de ve yurtdışında oluşturulan mimari ürünlere, bilgisayar teknolojisinin etkilediği perspektiften bakılması sağlanmıştır. Toplumların bilgisayar teknolojisini farklı kullanmaları ve birbirleriyle etkileşim içinde olduklarının yansımalarını, ortaya koyulan tasarımlar arası benzerliklerden anlayabiliriz. Sonuç vıııolarak bilgisayarın mimari tasarlama faaliyeti içine dahil olması mimarlara tasarım düşünceleri açısından yeni fırsatlar sağlamıştır. ıx
Özet (Çeviri)
DIGITAL DESIGN AND THE CONCEPT OF REPRESENTATION AS A WAY OF EXPRESSION: ARCHITECTURAL DESIGN COMPETITIONS SUMMARY This study, discusses the formal and perceptual developments of architectural designs, under the effects of the changes that occurred especially in the last quarter of 20th century and the reflections of these effects on architectural practices. The idea that“architectural product exists when it's built”, seems to get changed with the appearance of concepts like virtual architecture or computer architecture. With new computer technologies; not only the architectural practice gets digitalized and the way of producing information changes but also it's clear that these technological developments radically effect the form of the information. In this frame, the parts and the contents of this study is structured as explained below:. In the first part; the main structure is built on mentioning the aim and the scope of the study. The methodology of the study is also determined in this first part.. The second part focuses on the concept of“representation”that is described as an architectural expression. It mentions the phases and formal changes of this concept in a historical process. This part figures out the phases of architectural representation and emphasizes the importance of technological developments on the perception of designs.. The third part considers the concept of digital design. It investigates the concepts like virtual architecture or digital architecture that lie on the computer technology. New architectural approaches; like liquid architecture, architecture of hyper surfaces, genetic architecture and architecture of cyborg, are described and exampled within a literature analysis.. In the fourth part, these new approaches are experienced on the architectural design competitions that are determined as the object of survey study. In this point of view, a table, that shows the interactions between architectural designs and approaches, is structured. The year 1970, the date of the computer's getting included in the architectural milieu, is taken as the sub border of the visual summaries and the table of interactions.. The fifth part, points out the conclusion and the evaluations of the conclusion that is reached within the study.The point of view that is focused in the scope of the study is the perspective of computer technology and its effects on all architectural products. The differences on the way of using computer technology in societies and the interactions between them, can be seen from the similarities between the designs that occurred in these societies. All beyond these, we can say that, computer technology gives an opportunity of a new tool to that is used in the practice of architectural design. XI