Mimarlıkta hesaplamalı teknolojiler ve örme tektoniği
Computational technologies in architecture and textile tectonics
  1. Tez No: 406364
  2. Yazar: ÖYKÜ EBRU ERYELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YALINAY ÇİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
“Hesaplama”(Computation) kavramının mimarlığa girmesiyle beraber tasarım tek başına bir objeyi tasarlamaktan çok; tasarımın kendisinin de tasarlanmış olmasını gerektiren; çok değişkenli bir süreç haline gelmiştir. Tam olarak da bu noktada, dijital ortamı (dijital media) kullanma yöntemimiz tasarımcının aklında önceden şekillenmeye başlayan bir tasarımın dijital ortamda görsel ifadesini aramaktan; insan aklının yaratıcı ve manipüle edici güçleriyle bilgisayarın hesaplama gücünü birleştirmeye doğru bir eksen değişikliğine uğramıştır. Matematik ve geometri bilgisinin tasarımla birleştirilerek ilişkisel geometrinin ve algoritmaların mimarlıkta kullanımıyla, geleneksel mimarlıkta eklem (joint), detay, malzeme kavramlarıyla ifade edilen tektonik kavramı güncel teknolojilerin kullanımıyla tasarım sürecinde önemli bir tartışma konusuna dönüşmektedir. Örme teknoniği kavramı mimari üretim pratiklerinin kökenini strüktürel çerçeve yerine daha akışkan, tekrarlanan düğümlerle kumaş gibi uzanıp giden sistemlerde arar. Aradığı sistem/sistemler parça-bütün ilişkisini öncelikle mikro ölçekte irdeleyen ve sonrasında makro ölçekte bu ilişkinin mekânı kurgulamasını öngören sistemlerdir. Örme tektoniği kavramı mimaride hesaplamalı teknolojilerin gelişimiyle tasarımcılar tarafından yeniden keşfedilmiş; tasarım ve üretim süreçlerine farklı bir anlayış kazandırmıştır. Bu kavram yapı anlayışına sistematik düşünce biçimi ve mikro ve makro ölçekteki parça-bütün ilişkiselliği getirir. Bu çalışma örme tektoniği kavramının izini öncelikle mimarlık literatüründe araştırarak kavramın günümüzde nasıl yeniden gündeme geldiğini ve mimaride hesaplamalı teknolojilerle ilişkisinde nasıl evrildiğini tartışmaya açmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction of the concept of“computation”into architecture, turned design into a complex process which has many parameters and variables. Rather than designing one object, design itself needs to be designed. At this point, our way of utilizing digital media is being transformed from searching for a visual expression of a design object which begun to be shaped already in designer's mind; into integrating man's creativity, manipulative abilities and computers' power of calculation. As mathematics and geometry knowledge is integrated into architecture and the use of relational geometry and algorithms in architecture increases; the concept of tectonic, which is described by joint, detail and material, is becoming a substantial field of research through improving technology. Textile tectonics searches origin of architectural production practices in textile-like flowing systems instead of structural frame. The system it seeks analyzes the relationship of part-whole in micro scale and foresees that this relationship defines space in macro scale. Textile tectonics is rediscovered by designers as computational technologies in architecture are improved and developed a new understanding of design and production process in architecture. This concept needs to be researched for because of the systematical way of thinking on micro and macro scale relationality it enhances. This thesis aims to trace back the literature on textile tectonics in architecture for to develop an understanding for current debates, and to investigate how it evolved in its relations with computational technologies in architecture.