Mimari mekanda renk, form ve doku değişkenlerinin algılanması
Perception of color, form and texture in architectural spaces
  1. Tez No: 166722
  2. Yazar: NURDAN MELTEM AYTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
MİMARİ MEKANDA RENK, FORM VE DOKU DEĞİŞKENLERİNİN ALGILANMASI ÖZET Bu çalışmada, mimari yapıtın oluşumuna katılan ve biçim yoluyla ifade edilen görsel öğelerin, kullanıcı açısından algısal - duygusal etkinliği vurgulanarak, insan ve çevresi arasındaki ilişkiler, algı ve algıyı etkileyen etkenler açısından incelenmiştir. Bu kapsamda, mimari bütün ele alınarak geçmişten günümüze mimari bütününün oluşumunu etkileyen biçim, işlev ve teknik bileşenleri temel kavramlar olarak tanımlanırken, biçimi oluşturan yüzeylere yani mekansal sınırlayıcılar olan duvar, tavan ve pencere elemanlarına değinilmiştir. Çevrenin nasıl algılandığını açıklayan ekolojik yaklaşımlar kapsamında yer alan problemlere ışık tutan Geştalt Teorisi ve düzenleme ilkeleri yine bu bağlamda ele alınmıştır. Haz veren koşulların biraraya gelmesi, bütünü oluşturan birimlerin net olarak algılanması sonucu memnuniyet ve zevk alma duygulan ortaya çıkmaktadır. Bunun yanısıra, algılama kişiden kişiye farklılıklar gösterebileceği gibi, bireyin geçmiş deneyimi ve yaşantısı, beklentileri, diğer duyu organlarından gelen duyulan, toplumsal ve kültürel etkenler de algılamada önemli rol oynamaktadır. Mekansal etkinin güçlenmesiyle insanların bazı istekleri, beklentileri ve psikolojik gereksinimleri estetik tatminle karşılanmış olur. Bunu belirlemek için insanların içinde bulundukları mekana karşı tepkilerini saptamak gerekliliği doğmaktadır. Bu noktadan yola çıkarak çalışmada, renk, form ve doku değişkenlerinin, mekanda yüzey elemanları vasıtasıyla, kullanıcı üzerinde oluşturduğu tepkilerin incelemesi yapılan alan çalışması ile değerlendirilmiştir. Yapılan alan çalışması ile; mekanı oluşturan yatay ve düşey yüzeylerin, açıldıkların ve donatı düdeninin her biri kendi içinde ve bir bütün olarak, rengin, dokunun, formun, aydınlatma düzeninin, birlik ve çeşitliliğin, oransal bir denge içinde kurgulandığı koşullarda anlam kazandığı doğrulanmaktadır. Değerlendirme sonucu ortaya koyulan, mekansal değişkenlere dair genel olarak en fazla görsel tatmin sağlayan koşullar bütünü, tasarımcının karar verme ölçütlerinin alanını genişletmek ve insanların içinde bulunduğu mekanlarda daha sağlıklı ve mutlu olabilmelerini sağlamak adına bazı yaklaşımlar sunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
PERCEPTION OF COLOR, FORM AND TEXTURE IN ARCHITECTURAL SPACES SUMMARY The aesthetic quality of the surrounding has effects on the environmental characteristics, and also reactions of the users, hence, a well designed surrounding is very attractive for people, while an unpleasant surrounding may be the reason for aggressive spatial behaviours. In this study, the effectiveness of the visual elements, constituting the architectural composition that are expressed by formal ways, are evaluated by emphasizing the perceptual - emotional activity of the human, and the relations between his surrounding, in the way of perception and the factors effecting. The emotions that seems to be appear according to the utilitizing parameters of the formal activity are the main discussion topics in the study. Architectural totality and the concepts that have shaped the totality up today are explained; the components of architectural totality, form, function and technics are defined; the primary elements of form: point, line, plane and volume, that constitute a shape of wall, ceiling and the openings of the space, are evaluated according to colour, form and texture qualifications, in the study. In the context of ecological approaches, The Geştalt Theory that had shed light on the perceptual problems of formal activities, and some organizing principles, is mentioned in the study. Many organizing methods which are used by designers are based on Geştalt Theory, however, many of them can develop independently and authentically in the course of time. The emotions of pleasure, satisfaction and enjoyment are being seen as a result. Besides these, perceptional activity may show some differences from person to person, can be also effected by the indivisual's past experiences, living standarts, expactations, other emotions coming from the other sense organs, cultural and social factors. By making a field study, it is verified that, the vertical and horizontal surfaces, openings and furniture arrangements that all constitute a space; make sense, if they all are arranged in a total harmony of color, form and texture, considering diversity- unity, contrasts, similarity, rhtym and proportion in the composition. Designing a space that emphasizes a strong express, some expactations, desires and pscychological requirements will be provided with esthetical satisfaction. IX