Şirketler grubu yapısı altında performans yönetimine çok ölçütlü karar verme yaklaşımı
Multi-criteria decision making approach to performance management under group of companies structure
- Tez No: 166726
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ŞİRKETLER GRUBU YAPISI ALTINDA PERFORMANS YÖNETİMİNE ÇOK ÖLÇÜTLÜ KARAR VERME YAKLAŞIMI ÖZET Kaynakların ve yatırımların, ortak bir vizyon ışığında, ortak bir yönetim anlayışı ile yönlendirilmesi, grup yapısından doğan işbirliği ve sinerjiden yararlanarak iştiraklerin ayrı ayrı çalışmalarının ortak faydalar çerçevesinde bütünleşik bir ekonomik faaliyete dönüştürülmesi amacıyla oluşturulan şirketler grubu yapısı, tüm dünyada uygulanan ve yararlanılan ekonomik oluşumlardır. Şirketler grubu yada holdingler genellikle bir ana şirket (holding şirketi) ve/veya grup üst yönetim organı tarafından yönetilir yada koordine edilirler. Bu üst yönetim organı gruba bağlı şirketler için ortak hedefler ortaya koymak, şirketlerin bu ortak hedefler doğrultusunda hareketini sağlamak amacıyla şirketler arasındaki koordinasyonu oluşturmak, kaynakların ve yatırımların grubun genel faydasını sağlamak amacıyla yönlendirilmesini ve paylaşılmasını temin etmek gibi tüm grubu ilgilendirilen yönetim faaliyetleri yürütürler. Grup üst yönetimi, bu yönetim faaliyetleri için gündeme gelen konular hakkında stratejik ve operasyonel kararlan alırken gruba bağlı şirketler arasında bir karşılaştırma yapma, derecelendirme veya sıraya koyma ihtiyacı doğabilir. Bu çalışma temelde böyle bir ihtiyacın karşılanması için analitik bir çözüm önermekte ve bu çözümü Türkiye'nin önde gelen şirketler gruplarından biri olan Avese1 Şirketler Grubu için uygulayarak çözümün uygunluğunu ve kullanılabilirliğini göstermektedir. Ekonomilerde sınırların ve kısıtlamaların önemli ölçüde kalkması ile tüm dünyada gündeme gelen global rekabet koşullarının bir gereği olarak organizasyonlar daha kaliteli ve etkin faaliyet için yeni yönetim sistemleri arayışı içinde olmaya başlamışlardır. Toplam kalite uygulamaları, yalın yönetim, stratejik yönetim, 1 Çalışmaya konu olan şirketler grubunun halkla ilişkiler politikaları gereği, Avese ismi kullanılmıştır. ıxhedeflerle yönetim, kurumsal karne gibi yönetim uygulamaları tüm dünyada şirketlerin yeni ilgi alanları olmuştur. Gümrük birliği ve Avrupa Birliği'ne katılım için uyum süreci içindeki Türkiye'de faaliyet gösteren tüm organizasyonlar gibi Avese Grubu şirketleri de global rekabet koşullan içinde faaliyet göstermek durumundadır. Bu gerçeğin bir gereği olarak Avese Grubu, koordinasyonuna bağlı geniş sektör yelpazesinde faaliyet gösteren şirketler için stratejik yönetim ve performans yönetim sistemi uygulamalarını başlatmıştır. Bu uygulamaların bir sonucu olarak gruba bağlı şirketlerde, yıllık hedefler ve yetkinliklere dayalı olarak çalışanların, bölümlerin, şirketlerin ve tüm grubun performansları değerlendirmeye başlanmıştır. Bu değerlendirmelerin sonucunda her şirket kendi hedeflerinin gerçekleşme durumuna göre yıllık performansı ile ilgili grup üst yönetimine değerlendirme sunmaktadır. Bu çalışma ile, grup üst yönetiminin bu değerlendirmeler ve yıl boyunca yürütülen faaliyetler ve sunulan raporlar ışığında oluşan kamlarla şirketler için, yıllık performanslarına göre karşılaştırmalı bir derecelendirme yapabilmelerini sağlayan bir yöntem önerilmektedir. Bu yöntemde, bulanık analitik hiyerarşi sürecine dayalı olarak oluşturulan bir model baz alınarak, üst yönetimin şirketlerin yıllık performansları konusunda karşılaştırmalar yapacakları anketler uygulanmıştır. Karşılaştırmalar, şirketlerin yıllık stratejik, finansal ve operasyonel hedeflerini gerçekleştirme başarılarına göre yapılmıştır. Karşılaştırmalar için, bulanık üçgen sayılardan oluşan bir ölçek kullanılmıştır. Karşılaştırmalardan elde edilen sonuçlar, derecelendirme amaçlı bulanık analitik hiyerarşi süreçleri için uygun bir algoritma ile değerlendirilmiş ve çalışmaya konu olan şirketler için yıllık performansları konusunda derecelendirmeler elde edilmiştir. Tespit edilen ihtiyaç için ortaya konulacak çözüm yönteminin, bir üst yönetim organı tarafından kullanılacağı için, grup kararını değerlendirebilecek, pratik, kısa zamanda içerik ve görsel açıdan tatmin edici düzeyde sonuçlar verecek bir yöntem olması gerekmektedir. Önerilen yöntem, uygulanan anketler ve kullanılan algoritma bu ölçütler dikkate alındığında oldukça yerinde ve etkili bir çözüm olmuştur.
Özet (Çeviri)
MULTI-CRITERIA DECISION MAKING APPROACH TO PERFORMANCE MANAGEMENT UNDER GROUP OF COMPANIES STRUCTURE SUMMARY An economic formation applied and utilized all over the world with the aim of orientation of resources and investments upon a shared vision and with a common management and; conversion of separate activities of shared companies into an integrated economic activity by taking the advantage of coordination and synergy arising from the group structure. The group of companies or the holdings are usually managed or coordinated by a main company (the holding company) and/or by a top management organ. This management organ execute management activities concerning the whole group such as determining objectives for the group affiliates, coordinating the affiliate companies for operating in the direction of these common objectives, directing the resources and investments by intending for the general advantages of the group. The top management of the group needs a comparison, ranking or extent between the companies while making strategic and operational decisions about the subjects of this management issues. This paper basically offers an analytic solution to meet this need and shows the appropriateness and applicability of the solution by applying the solution in one of the most important group of companies of Turkey, Avese2 Group of Companies. As a result of global competition conditions entering the world's agenda after the abolition of most of the borders and restrictions in economies, organizations started to look for the new management systems for more quality and effectiveness in operations. The management practices like the total quality applications, lean management, strategic management, management with objectives, balanced scorecard have been the matter of interest of the organizations all over the world. 2 The group subject to this study is called as Avese regarding to public relations policies of the group.Such as all the organizations operating in Turkey as a country in customs union and in adaptation process for joining the European Union, Avese Group companies have to operate in conditions of global competition. As a necessity of this fact Avese Group has started the applications of strategic management and performance management system for affiliated companies, operating in a wide sector range. As a result of these applications, performance of the employees, departments, companies and group as a whole have started to be evaluated based on the annual objectives and capabilities in the affiliated companies. Each company presents a report to group top management about her yearly performance evaluated with respect to the performing level of her objectives. This paper offers a method that enables the group top management to comparably rank the companies according to their annual performance, with the views and opinions resulting from these evaluations and from the operations performed and reports presented for all over the year. In this method, the questionnaires about the comparisons of top management on the annual performances of the companies were applied, based on a fuzzy analytic hierarchy process model. Comparisons are made on the success about the fulfilment of annual strategic, financial and operational objectives of the companies. A scale consisting of triangular fuzzy numbers is used. The results of comparisons are computed with an algorithm adequate for extent aiming fuzzy analytic hierarchy process and the companies subject to this paper are ranked according to their annual performance. The solution method for the need as it will be used by a top management organ, should be able to handle group decision, practical, resulting reports with satisfactory content and visual aspects. The method proposed, the questionnaires applied and the algorithm used are adequate and effective with respect to these criteria taken into account.