KOBİ'lerde endüstri mühendisliği ve uygulama örnekleri
Industrial engineering in SMSC and application samples
- Tez No: 166727
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
KOBİ'LERDE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ VE UYGULAMA ÖRNEKLERİ ÖZET 20. yüzyılda KOBİ'lerin küreselleşen dünyada ayakta kalamayıp yok olacakları ve onların yerini ise büyük şirketlerin alacakları tahmini yapılmaktaydı. Ama bunun aksine KOBİ'ler önemlerini artırarak 21. yüzyıla girmiş bulunuyorlar. Bölüm-1'de bunun nedenleri, KOBİ'lerin niçin bu kadar önemli oldukları ve ekonomi açısından önemleri açıklanarak, teze giriş yapılmıştır. KOBİ'lerin yapıları itibariyle sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlardan sözedilmiştir. Varolan durumda Türkiye'de KOBİ'lerin yaşadığı sorunlar ve bunlar için sunulan birtakım çözümler ile çalışma sürdürülmüştür. Bölüm-2'de, geleceğe yönelik olarak bakıldığında KOBİ'lerin sahip olduğu üretim plânlama ve kontrol, kalite, maliyet yönetimi, verimlilik, yönetim ve organizasyon gibi konulardaki sorunlar hakkında çözüm getirebilecek endüstri mühendisliği disiplinin katabilecekleri gösterilmeye çalışılmıştır. Bunun için hem KOBİ'lerin bu konularda yaşadığı sıkıntılar ile bunlara sunulan çözümler hakkında bilgi, hem de yapılan uygulamalardan örnekler verilmiştir. Bölüm-3'de, üretim plânlamanın içeriği, üretim yönetimi ve KOBİ'lerin bu konudaki sıkıntılarından sözedilmiş, endüstri mühendisleri tarafından geliştirilen bir üretim plânlama uygulaması olan yazılım tanıtılmıştır. Bölüm-4'de ise maliyetin ne olduğundan, maliyet yönetimi ve KOBİ'lerde bu işin ne durumda olduğundan sözedilmiştir. Daha sonra maliyet analizi konusunda yine bir endüstri mühendisliği çalışması olan yazılım tanıtılmış, ayrıca geliştirilen malî organizasyon yapısı açıklanmıştır. Verimlilik anlamında ise geliştirilen stok analiz sisteminin tanıtımı yapılmıştır. Maliyet yönetiminde kullanılabilecek en önemli araçlardan biri olan ürün ağaçlan temelinde hazırlanmış bir ürün maliyet saptama uygulaması tanıtılmıştır. Bölüm-5'de iş etüdünün ne olduğu ve yararlanndan sözedilmiştir. Daha sonra iş etüdü konusunda yapılmış örnek zaman etüdü çalışmalan tanıtılmıştır. Bölüm-6'da kalitenin tanımı, güncel bâzı kalite felsefeleri anlatılmıştır. Kalite konusunda KOBİ'lerin durumu aktarılmaya çalışılmıştır. Son olarak da sıfır hata felsefesi üzerine geliştirilmiş bir uygulama örneği sunulmuştur. Bölüm-7'de, organizasyonun ne olduğu ile giriş yapılmış. KOBİ'lerin organizasyonel sorunları ile konu sürdürülmüştür. Daha sonra organizasyonel geliştirme uygulamalanndan örnekler verilmiş, organizasyon ile birlikte insan kaynaklan ele alınmış ve KOBİ'lerde insan kaynaklarının durumu aktarılmıştır. Devamında ise insan kaynakları üzerine yapılmış çalışmalar örneklerle anlatılmıştır. Bölüm-8'de, karar destek sistemlerinden ve yapılan çalışmaların endüstri mühendisleri ve işletme için sağlayacağı yarardan sözedilmiştir. KOBİ'lerin yaşadığı sorunların endüstri mühendisliği disiplini içinde yer aldığı düşüncesinden yola çıkarak, yapılan çalışmalann da gösterdiği gibi, KOBİ'lerde endüstri mühendislerinin gereğinden ve bu endüstri mühendislerinin nasıl çalışmaları ve hangi yetkinliklere sahip olmaları gerektiğinden sözederek tez sonuçlandırılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
INDUSTRIAL ENGINEERING IN SMSC AND APPLICATION SAMPLES SUMMARY In 20.century, it is estimated that small and medium sized companies (SMSC) will be disappeared and big sized companies will be succeeded instead of them. Unfortunately, SMSC entered to 21. century by increasing their importance. The thesis begins with explanation of the reasons of that situation, why are SMSC how important and what is economic importance of SMSC. Then, it is mentioned that SMSC has some advantages and disadvantages because of their organizational structure. It continues with SMSC which are in Turkey have some problems in existing situation and a few solutions gave to those problems. It is tried to show when it is thought about future, what solutions industrial engineering discipline gave about SMSC's problems which are about production planning and control, quality, cost management, productivity, management and organization. Because of that, both information is gave about SMSC's problems and suggested solutions and examples from applications are gave. About production planning, it is gaved that information about production planning, production management and SMSC's problems in production planning, and a production planning software application which is developed by industrial engineers is demonstrated. In cost management section, first it is mentioned what cost and cost management are, and how much SMSC are informed about cost management. Then, a cost analysis software application which is developed by industrial engineers is demonstrated. Additionaly, developed financial organisation structure is explained. Also, new developed stock analysis software application is demonstrated about productivity. And then, product tree which is one of most important tool for cost management based product cost determination application is demonstrated. In work study section, it is mentioned that what work study is and what its advantages are. Then a time study work about work study is explained. In quality section, qulity definitions and some quality philosopies are explained. It is tried to explain SMSC's position in quality. Finally, an application sample is demonstrated about zero error quality philosopy. Organizational development section begins with what organization is and continues SMSC's organizastional problems. Then examples from organizational development applications are gave. Human resources subject is explained with organization and it is gave information about SMSC's human resources management. And then example applications about human resorces are demonstrated. In final section, it is mentioned about decision support systems and advantages for industrial engineering works and SMSC. In conclusion, it is started out that SMSC's problems are subject of industrial engineering discipline and applications show that industrial engineers are necessary for SMSC. And it is finished by mentioning about how should industrial engineers works in SMSC and which qualificaitions should they have for SMSC. xii