Computational study of dynamic stall over pitching airfoils
Yunuslama yapan kanat kesitinde görülen dinamik tutunma kaybının hesaplamalı yöntemle incelenmesi
- Tez No: 166778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT OĞUZ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
YUNUSLAMA YAPAN KANAT KESİTİNDE GÖRÜLEN DİNAMİK TUTUNMA KAYBININ HESAPLAMALI YÖNTEMLE İNCELENMESİ ÖZET İnsansız hava araçlarının daha gelişmiş tasarımı için düşük Reynolds sayılı akışların daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Yüksek Reynolds sayılı akışlarda, akışın türbülansa geçişinden dolayı kopan akım tekrar yüzeye yapışmaktadır ve bu kanat kesitinin aerodinamik karakteristiğini artırmaktadır. Diğer taraftan laminer ayrılmadan dolayı meydana gelen bu türbülanslı akışa geçiş yaklaşık olarak Reynolds sayısının 50,000' in altında olduğu akışlarda ise görülmemektedir. Bu yüzden yüksek Reynolds sayısındaki kanat kesiti etrafındaki akışın yamsıra düşük Reynolds sayılı akışlarda da kanat kesitinin daimi olmayan davranışının anlaşılarak, bu akım koşullarına uygun optimum kanat kesitlerinin tasarımı çok önemlidir. Bu çalışmada laminer ve türbülanslı akım koşullarında yunuslama yapan kanat kesitinde görülen dinamik tutunma kaybının hesaplamalı yöntemle incelenerek, kanat kesitinin daimi olmayan davranışının anlaşılması hedeflenmiştir. Laminer akım koşullarında indirgenmiş frekans, Reynolds sayısı ve ortalama hücum açısının yunuslama yapan NACA 0012 kanat kesitinde görülen dinamik tutunma kaybına etkisi incelenmiştir. Dinamik tutunma kaybına indirgenmiş frekansın etkisinin en fazla olduğu ve Reynolds sayısının etkisinin ise en az olduğu görülmüştür. Ayrıca türbülanslı akün koşullarında yunuslama yapan NACA 0015 kanat kesitinde görülen dinamik tutunma kaybı gelişimi ise üç farklı tutunma kaybı rejimi için ayrı ayrı incelenmiştir. X111
Özet (Çeviri)
COMPUT ATIOL STUDY OF DYNAMIC STALL OVER PITCHING AHIFODLS SUMMARY Improved design of unmanned and/or micro air vechicles (UAV, MAV), requires increased understanding of low Reynolds number behaviour of aerodynamic surfaces. It is even more so for unsteady phenomena such as oscillating or flapping wings of small scales. Below chord Reynolds number of approximately 50,000, there is no transition to turbulence flow of laminar separation as opposed to higher Reynolds number flows where transition to turbulence results in reattachment of the flow and improve aerodynamic characteristics of the airfoil. Therefore it is important to understand low Reynolds number unsteady behaviour of airfoils in order to optimise airfoils for these flow regimes as well as high reynolds number turbulent airfoil flows. The present work consist of two main parts, laminar and turbulent flow conditions. Flowfield around a pitching airfoil is simulated by solving viscous Navier- Stokes equations in a Finite Volume discretization scheme with MUSCL approach. As the dynamic stall behaviour is of primary interest, the study in laminar flow conditions includes analyses to reveal effects of the reduced frequency, mean incidence and Reynolds number. The reduced frequency of oscillation was found to have major effect on the flow field and on the normal force coefficient of the NACA 0012 airfoil. In all turbulent flow calculations, k-s turbulence model with wall function is used to predict fully turbulent flow conditions over a pitching NACA 0015 airfoil. Three pitching airfoil cases are selected to simulate no stall, stall onset, and deep stall regimes at Re = 2x1 06 and M = 0.3. Xll