Mekansal dizim ve görünür alanın mimari mekan algısına etkisi
The infuluence of space syntax and visual space on architectural perceptions of space
- Tez No: 166779
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bölüm 1 de tezin amacı açıklanmıştır. Amaç; mekansal dizim ve görünür alan yöntemleri tanımlanarak, kullanım alanlarını araştırmak ve bu yöntemler ışığında yapılan çalışmaları değerlendirip bir alan çalışması üzerinde uygulayarak yorumlamaktır. Mekanın çeşitli disiplinlerdeki açıklamalarına Bölüm 2 de yer verilmektedir. Mekan, sosyal ve kültürel bağlamla birlikte düzenleyimsel olarak ele alınmaktadır. Literatüre girmiş farklı araştırmacıların mekan ve insan ilişkileri arasındaki etkileşime getirdiği yorumlar belirtilmektedir. Bu bölümde ayrıca mekansal dizim analizinin tanımı yapılıp, analizde ele alınacak kavramlar açıklanmaktadır. Mekansal düzenleyim tanımı ve parametreleri irdelenerek, basit biçimler için erişim grafikleri oluşturulmaktadır. Ayrıca aynı bölümde daha karmaşık bir yapısal biçime örnek teşkil edecek sekiz farklı müze kalıbı analizi mekansal düzenleyim kullanılarak yapılmıştır. Buna bağlı olarak geçerli olabilecek müze tasarım modeli sonucuna gidilmiştir. Bölüm 3 de mekansal sözdizimi kapsamında ele alınan görünür alan/izovist kavramı tanımı yapılıp, görünür alan ve algı yaklaşımları arasındaki ilişki irdelenmektedir. Görünür alan grafik oluşumuna, farklı araştırmacılar tarafından getirilen farklı bakış açıları ele alınmaktadır. Buna bağlı olarak basit ve karmaşık örnekler üzerinde görünür alan grafik bileşenleri anlatılmakta ve bir görünür alan grafiğinin nasıl kurgulandığı gösterilmektedir. Görünür alan yönteminin özellikleri ve uygulama alanları belirtilmektedir. Üç farklı uygulama alanı olarak seçilen konut, sosyal mekan ve alışveriş merkezi üzerinde geniş kapsamlı mekansal dizim ve görünür alan analizi yapılmakta ve çıkan sonuçlar incelenmektedir. Bölüm 4 de bilgisayar ortamında geliştirilen mekansal analiz yaklaşımları ile görünür alan ve mekansal dizim parametrelerinin oluşturulması gösterilmektedir. Ayrıca Space Syntax laboratuannda geliştirilen altı farklı yazılım irdelenmekte ve mekansal analiz yaklaşım karşılaştırmaları yapılmaktadır. Sözü geçen yaklaşımlar arasından, PC ortamında işlerliği olmasıyla birlikte AutoCad ile bir arayüz oluşturabilen ve mekansal ortamların görünürlük grafik analizi oluşturmalarında kullanılan Depthmap yazılımı seçilmiştir. Bölüm 5 de Depthmap kullanarak mağaza kullanıcılarının mekansal davranışları ile mekansal düzenleyim arasındaki ilişkilerin, tercihleri etkilediği hipotezinden yola çıkarak çeşitli parametreler belirlenmeye çalışılacaktır. Bu parametreler alışveriş merkezine ait mekansal özelliklerdir. Sonuç olarak, mekansal dizim ve görünür alan analiz yöntemleri, mekan ve mekanın biçimsel yapısını kullanıcı ilişkisiyle birlikte kullanan, mekan düzenleyiminde somut verilerin üretildiği yöntemler arasında yapılaşmış çevreye getirdiği sayısal değerlendirmeler açısından değerli bulunmuş ve tüm alan çalışmasının alt tabanı olarak kullanılması düşünülmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the thesis, as set out in Part 1, is to first define the methods of space syntax and visual space, and then to study the areas where these are used, evaluate the work that has been carried out in the light of such methods, and finally to apply and interpret the results of our study on the field. Part 2 contains descriptions of space within the context of various disciplines. Besides being interpreted in a social and cultural context, space is also treated here as configuration. Interpretations of interaction between space and human relations according to researchers cited in literature are presented here. In addition to in Part 2, a definition of space syntax analysis is made and the concepts it entails are explained. The definition and parameters of spatial configuration are analyzed and justified graphs are created for simple forms. The same part also includes spatial configuration for eight different museum models that comprise examples of more complex structural forms. In this context, a valid museum design model has been created. Part 3 defines the concept of visual space/isovist considered within the scope of space syntax and analyzes the relationship between visual space and perception approaches. The perspectives of different researchers on the creation of visual space graphs are treated here. In connection with this, visual space graphic components are explained in terms of both simple and complex examples and an explanation is also given of how a visual space graph is constructed. The characteristics of the visual space method and its areas of application are described. A comprehensive space syntax and visual space analysis is carried out on the three different areas selected for the study, i.e., a house, a social space and a shopping center and the results are studied. In Part 4, the creation of visual space and spatial configuration parameters is shown by means of spatial analysis approaches developed in the electronic medium. In addition, six different types of software9 created in the Space Syntax laboratory are examined and spatial analysis approaches are compared. The Depthmap software has been chosen from among these approaches, not only because of its operability in the PC medium but also because of its capability of creating an interface with AutoCAD and because it can be used in the graphic analysis of visibility in spatial environments. In Part 5, using Depthmap, an attempt will be made to determine the relationship between spatial behavior of users of shopping area and spatial configuration, setting up various parameters starting from the hypothesis that the said relationship influences preferences. The parameters described will be the spatial features of the shopping area. In conclusion, space syntax and visual space analysis methods are methods that use space and the formal structure of space together with user relationships. Among methods that produce concrete data in space configuration, these methods have been found to be valuable in terms of the numerical evaluation they bring to a structured environment. This is what it is expected will be used as a base for the entire field study.