Lignoselülozik materyallerin enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 1668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde, bitkisel kütlelerin sıvı yakıt ve farklı kim yasal hammaddelerin kaynağı olarak gösterilmesi düşüncesi bu alandaki çeşitli araştırma programlarının gelişmesine yolaçmıştır. Kağıt fabrikası yan ürünü olan, siyah likör, üretildiği yerde yakıt olarak tüketilmektedir. Ancak, bu ürünün ısı değeri çok düşüktür. Bununla beraber, siyah liköre sıvı yakıt ve diğer kimyasal girdilerin bir potansiyel kaynağı olarak bakılabilir. Son yıllarda, lignoselülozik materyallerin yararlı yakıtlar ve kimyasal maddelere dönüştürme metodları artatak dikkatleri çekmektedir. Bu çalışmanın amaçları: 1. Siyah likörden elde edilen sıvı yakıtları değerlendirmek ve diğer lignoselülozik yakıtlarla rekabet edip ede meyeceğini tartışmak, 2. Siyah likörün katalitik piroliziyle elde edilen yağın fraksiyonlarını, fenol-formaldehit reçineleri imalatında kullanmak için, fenolik fraksiyonu geri kazanmak açısından de ğerlendirmek. Bu çalışmada: a)Su, kül miktarları ve siyah likörün sudaki çözünürlüğü, b) Siyah likörün hidroklorik asitle muamelesi, c) Siyah 'likörden elde, edilen asidik çökeleğin atmosfer basıncında katalitik pirolizi, d) Fenolik bileşiklerin ayrılması, e) Piroliz ürünlerinin distilasyonu incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
In our days, the idea that phytomass represents as a source of liquid fuel and of different chemical raw mate rials has led the development of various research program mes in this field. Black liqueur, it is a pulp factory by-product, has been consumed as a combustible material in situ, but calori fic value of this product is very low. However it can be con sidered as a potential source of liqued fuels and other chemi cal feedstocks. Recently, the conversion methods to useful fuels and chemicals of lignocelluiosic materials are increa singly attractive attention. The objectives of this study are: 1. To evaluate liquid fuels obtained from the black liqueur, and to discuss whether it will be competitive with other lignocelluiosic fuels. 2. To evaluate fractions of oil obtained by catalytic pyroiysis of the black liqueur aspect to recover a phenolic fraction for use in manufacturing phenol-formaldehyd resins. In this work was investigated on detailed studies: These are: a) Amounts of water, ash, and solubility of the black liqueur in water, b) Treatment of the black liqueur with hydrochloric acid, c) Catalytic pyroiysis of acidic pre cipitate from the black liqueur at the atmospheric pressure, d) Isolation of phenolic compounds, e) Distillation of pyro- litic products