Detection and identification of anaerobic microorganisms biochemically degrading lignin in İğneada Floodplain Forest
İğneada Longoz Ormanlarında lignini sindirebilen anaerobik mikroorganizmaların tespiti ve karakterizasyonu
- Tez No: 768042
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Doğada oldukça fazla miktarda bulunan ve önemli bir kısmı atık olarak değerlendirilen lignoselülozik biyokütle, çeşitli nedenlerden ötürü yeşil ve yenilenebilir enerji için en umut verici kaynaklardan bir tanesi olarak görülmektedir. Ancak lignin, dirençli yapısı nedeniyle lignoselülozik materyallerin potansiyeline ulaşmasını engellemektedir. Ligninin mikroorganizmalar tarafından anaerobik olarak parçalanması, bu engelin üstesinden gelmek için en uygun seçenek gibi görünmektedir. Bu tezin amacı, Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan İğneada longoz ormanının iki farklı bölgesinden (Hamam Gölü ve Bulanık Deresi) alınan sediman ve kumul örneklerinden lignini sindirebilen anaerobik mikroorganizmaları keşfetmektir. Örnekler, alkali lignin tek karbon kaynağı olarak kullanılarak, toplamda 150 gün süren üç inkübasyon periyodu ile 37oC'de zenginleştirildi. Daha sonra örneklerin DNA'sı izole edildi ve MinION ile metagenomik olarak dizilendi. Ayrıca deneyler sırasında mikrobiyal topluluğun nasıl çalıştığını tespit etmek için düzenli olarak biyogaz üretimi, pH, gaz kompozisyonu, VFA üretimi, VS giderimi ve lignin içeriğinin belirlenmesi gibi çeşitli fizikokimyasal analizler yapılmıştır. Tez sonucunda ligninin oksijensiz ortamda parçalanabilme kapasitesi her iki istasyon için de çeşitli parametrelerle ortaya konmuştur. Metagenomik verilere göre, transferler ilerledikçe mikrobiyal topluluğun değiştiği, bazı mikrobiyal filum ve türlerin baskın hâle geldiği belirlendi. Sonuç olarak, ligninin oksijensiz parçalanmasından sorumlu olabilecek mikrobiyal topluluk üyeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lignocellulosic biomass, which is found in large amounts in nature and a significant part of it is considered as waste, is seen as one of the most promising source for green and renewable energy for various reasons. However, lignin prevents the lignocellulosic material from reaching its potential due to its recalcitrant structure. The anaerobic digestion of lignin by microorganisms seems to be the most viable option to overcome this obstacle. The aim of this thesis is to discover anaerobic microorganisms that can digest lignin from sediment and dune samples taken from two different regions (Hamam Lake and Bulanık Stream) of the İğneada floodplain forest in northwest Turkiye. Samples were enriched with alkaline lignin as a sole carbon source at 37oC with three incubation periods lasting a total of 150 days. Then, DNA of the samples was isolated and sequenced metagenomically by MinION. In addition, various physicochemical analyzes including biogas production, pH, gas composition, VFA production, VS removal, determination of lignin content were carried out to detect how the microbial community operates during the experiments. As a result of the thesis, the degradability capacity of lignin in an oxygen-free environment has been demonstrated by various parameters for both stations. According to metagenomic data, it was determined that some microbial phyla and species, in which the microbial community changed as the transfers progressed, became dominant. Consequently, microbial community members that may be responsible for lignin digestion have also been identified.