Koroner bypass cerrahisinde egzersiz eğitimin etkileri
  1. Tez No: 16690
  2. Yazar: ZUHAL KUNDURACILAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
165 ÖZET Koroner bypass cerrahisinden sonra, bisiklet ergometresi ve kalistenik egzersiz eğitiminin birbirine göre, üstünlüğünün olup olmaması ile ilgili çalışmamız, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi KarcMovasküler Cerrahi Kliniğinde 29 hasta üzerinde yapılmıştır. Postoperatif dönemde uygulanmak üzere, bir gruba submaksimal bi siklet ergometresi eğitimi, bir gruba da kalistenik eğitim veril miştir. Olgularımızın submaksimal bisiklet ergometresi testine verdikleri hemodinamik yanıtlar ile, tarafımızdan geliştirilen fiziksel uygunluk testlerinin sonuçları, gruplar arasında eğitim öncesi ve sonrası karşılaştırılmıştır. Kalistenik grupta eğitim öncesi ve sonrası, tarafımızdan geliştirilen kalistenik testler sırasında meydana gelen hemodinamik değişikliklerde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 167 This research was aimed to show the predominance of bicycle ergometry on calisthenic exercise training over each other and benefical effects of each group which consisted of 29 patients randomly selected, at the cardiovascular Surgery Clinic of Türkiye Yüksek thtisas Hospital. One of the two group has been trained on submpximal b icycleergome try and the other group was given calist henic exercise training. Hemodynamic results of the submaximal " bicycle ergometry tests and physical fittness test which was developed by us have been compared before and after training. Hemodynamic changes in calist henic group have been inquired before and after training.