Bulgaristan'dan zorunlu göç eden soydaş ailelerin altı yaş grubu çocuklarının psiko-sosyal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 16696
- Danışmanlar: PROF.DR. MEZİYET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
v ÖZET Bulgaristan'dan zorunlu göç eden soydaş ailelerin çocuklarının, psiko-sosyal özellikler açısından, Türkiye'de yaşayan ailelerin çocuk larına kıyasla farklılık gösterip, göstermediklerinin incelenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bulgaristan'dan zorunlu göç eden soydaş ailelerden seçilmiş 100 çocuk ile Türkiye'de yaşayan orta sosyo-ekonomik düzeye sahip, anne- babasıyla birlikte yaşayan ailelerden seçilmiş 100 çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çocuğun, psiko-sosyal özellikleri ile ilgili bilgileri toplaya bilmek amacı ile Uyumsal Davranış Skalası uygulanmıştır. Araştırmaya alınan çocuklar cinsiyetlerine göre incelendiğinde, Bulgaristan'dan zorunlu göç eden soydaş ailelere mensup erkek çocukla rı, soydaş çocukların % 44' ünü, kız çocukları da % 56' sim oluşturmak tadır. Kontrol grubu aileye mensup kız ve erkek çocukları ise eşit da ğılmış durumdadır. Uyumsal Davranış Skalası 'nın, Birinci Bölümünde, genel sonuçla ra bakıldığında, sekiz davranış alanından, Bulgaristan'dan zorunlu göç eden soydaş ailelerin çocuklarının, sadece, Sorumluluk ve Toplumsal laşma Davranış alanlarında, kontrol grubu çocuklardan daha düşük puan- 102 - almışlardır. Bu puan farkının önemli olduğu yapılan değerlendirmeler sonucunda saptanmıştır. Birinci Bölüm Davranış alanları tek tek incelendiğinde, Bulgaris tan'dan zorunlu göç eden soydaş aile çocuklarının; Elbiselerine Verdiği Önem, Giyinmek-Soyunmak, Kendi Kendine Yapabildiği Diğer Faaliyetler, Anlama, Zaman Kavramı ve Mutfak îşleri maddelerinde yüksek puanlar al mışlardır. Bu puan farkıda yapılan değerlendirmeler sonucunda önemli bulunmuştur. Sosyal Olgunluk davranış alanında da kontrol grubundan yüksek puan almışlardır.Bu puan farkı önemli bulunmamıştır. Uyumsal Davranış Skalasının, olumsuz davranışları kapsayan II. Bölümüne ait davranış alanlarından; İsyankar Davranışlar, Kendi îçine Çekilme, Kalıplaşmış Davranışlar gibi alanlarda, Bulgaristan'dan zorun lu göç eden soydaş ailelerin çocukları yüksek puan almışlardır. Güven Vermeyen Davranışlar da ise, düşük puan almışlardır. Bu farklar değer lendirme sonucunda önemli bulunmuştur. Ayrıca, değerlendirme sonucunda aradaki puan farkları önemli bu lunmamakla birlikte, olumsuz davranış alanlarından, Şiddetli ve Yıkıcı Davranışlar, Topluma Karşıt Davranışlar, Başkalarının Yanında Uygunsuz Davranışlar gibi maddelerde Bulgaristan'dan zorunlu göç eden soydaş ailelerin çocukları düşük puanlar almışlardır. Bütün bu bulgulara göre, Bulgaristan'dan zorunlu göç eden soydaş ailelerin çocuklarında, ayni yaştaki, Türkiye'de yaşayan çocuklara göre- 103 - bazı davranış alanlarında, psikolojik. sorunlar olduğu söylenebilir. Bu- nedenle hem zorunlu göç eden soydaş ailelerin çocukları hem de halen, Bulgaristan'da yaşayan Türk ailelerin çocukları için bazı yeni politi kaların ve hizmetlerin başlatılması gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this research is to analyse the differentiation between the families who were forced to immigrate from Bulgario and the children of the families living in Turkey in the sense of psycho-social characteristics. 100 children samples taken from the former group and 100 from the native children of Turkey, from middle class families, living with their parents from the illustration of this research. The Adaptative Behaviour Scale was applied to collect the information about the child's psycho-social characteriestics. Among the children selected for the research according to the sexes, the Bulgarion-origined male children consisted the % 44 of the whole group. The female group was % 56. On the other hand the female and male children of the control group were^istributed equally. In the first step of the Adaptqtive Behaviour Scale, the Bulgarion- origined children got lower marks compared to the children of the control group, only in the aspect of responsibility and socialization among the 8 behavioural fields. This difference was found to be important after the evaluation was completed.- 105 -, ", j When the second section behavioural fields were examined one by one, Bulgarion-origin children were seen to get high marks in the aspects of; the importance given to their clothes, putting or taking them off; the other activities which can be carried out by themselves; mental ability; concept of time and house-work. This difference is also considered to be important after the evaluations. These children also got higher marks than the others in the field of social maturity but this was not important. When the second part of the Adaptative Behavioural Scale was Adaptative Behavioural Scale was examined, in the aspect of negative behaviour, such as, rebellious, stereotyped behaviours, withdrawal and introversy, these children were also found to get high marks. But they got low marks in Non-thrustworthy Behaviour. This difference was found to be important. On the other hand, although the difference between the two groups was not considered to be very important, the Bulgarion-origin children got lower marks in the field of agressive and destructive, anti-social and inappropriate behaviour in a society. V According to these results the Bulgarion-origin children show psychological problems when compared to the Turkish group. As a result, a new policy and rehabilation programme should be planned for the children who were forced to immigrate to Turkey and for the children of Turkish families who are still in Bulgari, as soon as possible.