Öğretilebilir düzeyde zihinsel özürlü çocukların annelerinin ve öğretmenlerinin eğitim hedefleri ile ilgili düşüncelerinin araştırılması
- Tez No: 16697
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERGİS GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
104 ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğretilebilir düzeyde zihinsel özürlü çocukların annelerinin ve öğretmenlerinin eğitim hedefleri ile ilgili düşüncelerinin, cinsiyet, yaş ve eğitim süresi gibi değişkenlere göre araştırılmasıdır. Anne-babalar çocuklarının doğumundan beri onunla yoğun ilişki içinde olan ve onu en iyi tanıyabilecek kişilerdir. Bu kişilerin, ev okul paralelliğinin sağlanması beceri kazandırma ve davranış değiştirme, problem davranışlarınının azaltılması gibi konularda eğitmciler kadar başarı ile çalışabildiklerini gösteren çalışmalar vardır. Ancak anne babaların çocuğu değerlendirme ve hedef belirle mede zaman zaman yanılgılara düştükleri görülmektedir. Çocuğun eğitiminde bir ekip çalışması gerçekleştirecek olan anne-baba ve öğretmenlerin, ortak eğitim hedefleri belirlemeleri ve bu hedefler doğrultusunda işbirliği içinde çalışmaları gerekmektedir. Çocukla daha çok birlikte olduğu ve bu nedenle çocuğu daha iyi tanıyabildiği düşünülen annelerin ve öğretmenlerinin eğitim hedefleri arasındaki farklılıkları, bu farkları etkileyen değişkenleri bulmak bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın bulgularının anne ve öğretmenlerin yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla planlanacak hizmetlere temel oluşturması ümit edilmektedir. Araştırma, Ankara ili sınırları içersinde bulunan ve yatılı olmayan eğitim kurumlarına devam eden öğretilebilir düzeyde zihinsel özürlü çocukların anneleri ve öğretmenleri ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini sekseniki anne ve otuzbeş öğretmen oluşturmaktadır, örnekleme alınan anne ve öğretmen lere aynı çocuk için doldurmak üzere hazırlanan soru kağıtları verilmiştir. Aynı çocuk için eşleştirilen soru kağıtları istatistiksel işlemlerle değerlendirilmiş ve bulgular tablolar haline getirilmiştir. Annelerin ve öğretmenlerin eğitim hedefleri105 arasındaki benzerlik ve farklılıklar WILCOXON eşleştirilmiş iki örnek testi ile test edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, öğretilebilir düzeyde zihinsel özürlü çocukların cinsiyet, yaş ve eğitim süresi gibi değişkenler anneleri nin ve öğretmenlerinin eğitim hedefleri üzerinde etkili olmaktadır. Cinsiyet, yaş ve eğitim süreleri annelerin ve öğretmenlerin beklentilerini etkilemekte ve bunun sonucunda hedefler arasında hem kendi içinde hemde gruplar arasında farklılıklar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY The aim of this research is to investigate the observations of mothers and teachers of educable mentally retardet children, about setting educational aims, according to variables as sex, age and education period. Parents are in intense relationship with their children from the birth, and are the persons to know them best. There are studies that show, that parents can work as successfully as teachers in achieving a paralellism between school and home life, developing skills and changihg the behaviours, decreasing its problem behaviour, but it is often observed that from time to time parents can be mistaken in setting goals and appraisihg the child. Parents and teachers, who work together in the child's education, should set comman educational aims and work in cooperation during the education. The goals of the research is to finding the diffences between the educational aims of the mathers and teachers and the factors that effect the differences. It is expected that the results of this research should from a basic in services to be planned for orientation and education of mothers and teachers. This research has been made with the mothers and the teachers of the mentally retarded children. Its sampling consist of 82 mothers and 35 teachers. Mothers and teachers, who have been choosen for samplings, have been given test foms to be filled about the same child. The test forms about the same child were paired and then appraised statistically; The results are provided in the attached tables. The differences and likes between the educational aims of mothers and teachers are tested by WILCOXON Signed Ranks Test.107 The result of the research showed that child's sex, age and duration of education effect the educational aims of mother and teachers. And also these factors effect the expactations of mothers and teachers and this leads to differences in each gruop and among groups.