0-5 yaş grubundaki ishalli çocuklarda rotavirusun etiyolojik rolünün enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) ve viral RNA elektroforezi ile saptanması
  1. Tez No: 16721
  2. Yazar: BERKAND KANRA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRİYE AYTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Mayıs 1990 ve Nisan 1991 arasındaki 12 aylık dönemde Hacettepe Çocuk Hastanesi İshal Ünitesi'ne en fazla 5 günlük ishal yakınması ile başvuran, beş yaşını doldurmamış 187 çocuktan ve aynı yaş grubunda olup, ishali olmayan 42 çocuktan viral RNA elektroforezi ve ishalli hastaların 102'si ile ishali olmayan çocukların hepsinden ELISÂ yöntemi ile gaitada rotavirus arandı. Rotavirus pozitiflik oranı ELÎSA'da % 21. 57 iken, viral RNA elektroforezi testinde % 7.49 idi. Kontrol vakaların birinde (% 2.38) ELİSA testi ile rotavirus pozitifliği saptandı, bu grupta viral RNA el ektrof orezi ile rotavirus pozitifliği yoktu. Bakteriyolojik incelemelerde ELÎSA'da pozitif çıkan 3 vakada ishal etkeni olabilecek bakteri üredi, viral RNA elektroforezi pozitif olan vakalarda patojen bakteri üremedi. Viral RNA elektroforezi pozitif olan vakaların hepsinde rotavirus ELISA pozitif iken, ELISA pozitif vakalarda viral RNA elektroforezi pozitifliği % 63.64 olarak bulundu. Bu sonuçlarla kullanılan iki teknikten ELISA'nın daha sensitif, viral RNA elektroforezinin ise daha spesifik olduğu görüldü. Viral RNA elektroforezi tekniğinin sensitivitesinin düşük olmasının sadece rotavirusa bağlı klinik ishal vakalarını göstermesi nedeniyle ishal epidemiyolojisi ile ilgili çalışmalarda avantaj sağladığı vurgulandı. Oniki aylık izlemde yaz aylarında rotavirus saptanamazken, en yüksek insidans ELİSA'da % 62,5, vira! RNA elektroforezinde % 33.3 ile Kasım ayında bulundu. Bu bulguların ılımlı iklime sahip diğer ülkelerin verileri ile uygunluk gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Viral RNA electrophoresis was used in 187 children under 5 years of age admitted to Hacettepe Children's Hospital with a complaint of diarrhea up to 5 days of duration, and in 42 children in the same age group without diarrhea to detect rotavirus in stool during the period of May İ990 through April 1991. In 102 children with diarrhea and all the children without diarrhea, rotavirus ELÎSA was also used. Rotavirus was detected in 21.57 % with ELISA, and 7.49 % with viral RNA electrophoresis in the diarrhea group. In children without diarrhea, one case was positive in ELISA (2.38 %), all cases were negative in viral RNA electrophoresis. There was no enteropathogenic bacteria in the cases positive in viral RNA electrophoresis, but three cases positive in ELISA had enteropathogenic bacteria in their stools. Rotavirus ELISA was positive in all cases positive with viral RNA electrophoresis, and the positivity rate in viral RNA electrophoresis was 63.64 % in the cases positive with ELISA. With these results, it seems that ELISA is more sensitive, but viral RNA electrophoresis is more specific in comparison of two tests. The low sensitivity of viral RNA electrophoresis is possibly an advantage for RNA electrophoresis because of its positivity in only clinical rotavirus diarrhea cases in the studies for gastroenteritis epidemio 1 ogy. The highest incidence of rotavirus positivity was seen in November 1990 (62.5 % in ELISA, 33.3 % in viral RNA electrophoresis), and no positive case was found in the summer months. These findings are competible with the epidemiological data of other countries with similar