Tip II cam iyomer simanların süt dişi mine ve dentinine bağlanma kuvvetlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 16731
  2. Yazar: AYŞE NİL ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN USMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Üç çeşit Tip II cam iyonomer simanın süt dişi mine ve dentinine bağlanma kuvvetleri in vitro olarak incelenmiştir. Her madde için 30!ar adet çürüksüz süt dişi kullanılmış, bu dişler 15'er adet olmak üzere mine ve dentin gruplarına ayrılmıştır. Dolgu maddeleri uygulandıktan sonra örnekler 24 saat 37°C + 2°C'de bekletilmiş, daha sonra 0.5 mm/dk kafa hızında Instron Makinesinde gerilim testine tabi tutulmuşlardır. 2 2 Sonuçlar MPa, Kg/cm ve Kg/mm cinsinden belirlenmiştir. İstatistiksel olarak değerlendirme yapılmış, üç madde arasında mi neye bağlanma kuvvetleri açışından önemli farklılıklar bulunurken, denti ne bağlanma kuvvetleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Dolgu maddeleri ile diş yüzeyleri arasındaki bağlanma ışık mikrosko bunda incelenmiş, kopma tipleri adeziv (A), koheziv/adeziv (C/A) ve kohe- ziv (C) olarak sınıflandırılmıştır. Maddelerin bağlanma kuvvetlerinin koheziv kopma olan örneklerde daha yüksek değerler aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tensile bond strength of three brands of type II glass-ionomer cements to deciduous teeth enamel and dentine were tested in vitro. For each cement 30 caries free deciduous teeth were used. Each group was divided to enamel and dentine of 15 teeth. After the cements were applied, the specimens were stored at 37 + 2°C for 24h. The tensile strength was tested in Instron Machine at a cross-head 2 2 speed of 0.5 mm/min. The data was calculated as MPa, Kg/cm and Kg/mm. The tensile bond strength of three materials to enamel was found significantly different. The tensile bond strength to dentine was not significantly different for three materials. The bonding failure was tested in light microscope and the failure types were listed as adhesive (A)9 cohesive/adhesive (C/A) and cohesive (C) The specimens showed cohesive failure was found to have the highest tensile bond strength values.