Orthocryl'in demineralize dişlerin remineralizasyonuna etkisinin in vivo olarak incelenmesi
  1. Tez No: 16730
  2. Yazar: SEVAL ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN USMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Orthocryl'in demineralize sığır mine kesitlerinin remineralizasyonunda etkili olup olmadığı otuzu deney, otuzu kontrol olmak üzere toplam altmış mine kesiti üzerinde ve kesitlerin altı yer tutucu endikasyonu konmuş çocuk hastaya takılan protezlere yerleştirilmesi ile in vivo olarak incelendi. Mine kesitlerinin remineralizasyonuna mikrosertlik test yöntemi ve Knoop Ucu ile 500 gr.'lık yük uygulanarak bakıldı. Her test üzerinde başlangıç, demineral izasyon sonrası, ağız ortamı sonrası ve aside dayanıklılık testi sonrası olmak üzere dört ayrı ölçüm yapıldı. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu kesitlerin başlangıç, demineral izasyon sonrası ölçümlerinde anlamlı bir farklılık gözlenmezken, ağız ortamı sonrası ve aside dayanıklılık testi sonrası ölçümlerde deney grubundaki mine kesitlerinde remineral izasyonun kontrol grubuna göre daha fazla olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The in vivo effects of Orthocryl on acid-softened enamel are investigated. Demineral ized enamel slabs are mountened in appliances and after control and treatment periods of one week, the enamel specimens removed from the appliances and evaluated for microhardness and acid- resistance. A microhardness tester with an elliptical diamond indenter and a 500-g. load is used to determine the hardness of enamel surface. The depth of the indenter and Knoop Hardness Number (KHN) is measured after abrasion and polishing, acid softening, intraoral exposure and acid- resistance test. The statistical analysis revealed that there is no difference between the measurements of abrasion and polishing and acid softening of treatment and control slabs but there is significant difference between the measurements of intraoral exposure and acid-resistance test.