Calciobiotic root canal sealer (CRCS)'in klinik, biyolojik uygunluk, osteoblastik aktiviteye etkisi ve antibakteriyel etkinlik yönünden araştırılması
- Tez No: 16737
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETİKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Günümüze kadar, periapikal lezyon içeren dişlerde endodontik tedavi sonrası, yıkılan sert dokuların tamiri amacıyla çeşitli maddeler denenmiştir. Biz çalışmamızda, kalsiyum hidroksitli bir pat olan CRCS'yi bu özelliği ve antibakteriyel etkinliği açısından incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda, CRCS patının biyolojik uygunluğunu ve osteoblastic: aktiviteye olan etkisini kobaylar üzerinde in vivo olarak, antibakteriyel etkisini ise bes değişik bakteri üzerinde agar disk diffüzyon yöntemi ile inceledik. Elde ettiğimiz sonuçlar, CRCS patının, biyolojik uygunluğunun olduğunu, osteoblastic: aktiviteyi başlatabilecek bir potansiyel taşıdığını ve sınırlı da olsa bir anibakteriyel etkinlik gösterdiğini gördük. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Several root canal -filling materials were tested -for the treatment of teeth with periapical lesions in endodontic therapy. In this study a calcium hydroxide based material CRCS is planned to be tested -for its antibacterial and osteoblastic e-f-f ects. Bi ocompatibi 1 i ty and effect of CRCS on osteoblastic activity was tested on Guinea pigs. And also its antibacterial activity was tested on five different bacteria by agar disc diffusion method. As a result of our study CRCS was found to be biocompatible and a potential that can induce osteoblastic activity was observed. This material seemed to have a limited antibacterial activity.