Topikal florür ve sitrik asitin iki tip glaze uygulanmış porselen yüzeyindeki etkisinin profilometre cihazı ile incelenmesi
  1. Tez No: 16736
  2. Yazar: ŞEBNEM DEMİRHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu araştırmada overglaze ve autoglaze uygulanmış porselen yüzeylerinde % 1.23 Asidüle Fosfat Flor'ür (APF) ve % 0.4 Stannöz Florür (SnFp) jellerinin ve % 2 lik sitrik asit solüsyonunun pürüzlendirici etkisi incelendi. Bunun için 300 adet porselen disk yapıldı. Disklerin yarısına autoglaze uygulanırken diğer yarısına da overglaze uygulandı. Form Talysurf profilometre cihazında pürüzlülükleri ölçüldükten sonra, diskler 16 ve 32 dakika APF de, 6 ve 12 saat SnF2 de, 4 ve 8 saat de sitrik asit solüsyonunda bekletildi. Deneylerden sonra tekrar profilometre cihazında ölçümler yapıldı. Deney öncesi yapılan pürüzlülük ölçümlerinde elde edilen değerlerde, overglaze yapılan grubun autoglaze uygulanan gruba göre daha pürüzlü olduğu belirlendi. Deneyler sonunda 16 ve 32 dakikalık uygulamalarda % 1.23 APF her iki grupta da pürüzlenme yaptı. Ancak autoglazelilerde pürüzlenmenin önemli derecede daha fazla olduğu görüldü. Her iki grupta da sürenin artmasının pürüzlenmeyi etkilemediği görüldü. % 0.4 SnF2 6 ve 12 saatlik, % 2 lik sitrik asit ise 4 ve 8 saatlik uygulama süreleri sonunda her iki grupta da pürüzlenme yapmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this prospective trial the roughening effect of 1.23 % APF, 0.4 % SnFo gels and 2 % citric acid solution on overglazed and autoglazed porcelain surfaces were investigated. 150 overglazed - 150 autoglazed, totally 300 porcelain discs were produced for investigation. After measuring the roughness with Form-Talysurf profil ometer, for 16 and 32 minutes APF, for 6 and 12 hours SnFo and for 4 and 8 hours citric acid were applied to the specimens. Following this procedure second measurements were taken. The roughness values of the overglazed specimens measured before the experiments were significantly higher than the autoglazed ones. Following this procedure, 16 and 32 minutes application of 1.23 % APF caused etching in both groups, but the autoglazed group was significantly more affected by APF. In both groups application time didn't effect the amount of etching. No etching was detected in both groups after the application of SnF2 0.4 % for 6 and 12 hours and 2 % citric acid for 4 and 8 hours.