Fracture of a three layer elastic panel
Üç katmanlı elastik panelin çatlaması
- Tez No: 167411
- Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN GEÇİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZ ÜÇ KATMANLI ELASTİK PANELİN ÇATLAMASI Atay, Mehmet Tank Doktora, Mühendislik Bilimleri Bolümü Tez yöneticisi : Prof. Dr. M. Ruşen Geçit Temmuz 2005, 179 Sayfa Üç katmanlı, x ve y eksenlerine göre simetrik olan bir panelin ortasında bulunan şeritl adlı şeritte x ekseni üzerinde ara yüze dik olan bir çatlak ve yanlardaki şerit2 olarak adlandırılan iki yandaki şeritlerde de yine x ekseni üzerinde bulunan ve arayüze dik olan 2 çatlak daha bulunmaktadır. Şeritler y ± oo da pı ve pz değerinde uniform yüklere maruz kalmaktadır. Şerit malzemeleri lineer elastik ve izotrop kabul edilmektedir. Çözümler hem x hem de y ekseni yönünde Fourier Dönüşümü kullanılarak bulunmaktadır. Yeterli sayıda bilinmeyi sağlamak amacıyla çok sayıda farklı çözümler toplanmaktadır. Önce şeritlerin kenarlarındaki ve ara yüzlerindeki sınır koşullan sağlanmaktadır. Kalan sınır koşullarının kullanımı da iki tekil integral denklemden oluşan bir sistem vermektedir. Bu denklem sistemi sayısal olarak çözülecek olan lineer cebrik denklem sistemine dönüştürülmektedir. Anahtar Kelimeler : Çatlak, Kırılma, Gerilme Şiddeti Katsayısı, Tekil Integral Denklemler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FRACTURE OF A THREE LAYER ELASTIC PANEL Atay, Mehmet Tank Ph.D., Department of Engineering Sciences Supervisor : Prof. Dr. M. Ruşen Geçit July 2005, 179 pages The panel is symmetrical about both x- and y- axes. The central strip (stripl) of width 2hi contains a central transverse crack of width 2a on x-axis. The two strips (strip2) contain transverse cracks of width c-b also on x-axis. The panel is subjected to axial loads with uniform intensities Pl and p2 in stripl and strip2, respectively at y = ±qo. Materials of all strips are assumed to be linearly elastic and isotropic. Due to double symmetry, only one quarter of the problem (0 < x