An Investigation on the production of super clean coal from Zonguldak basin
- Tez No: 1676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET ZONGULDAK HAVZASI KÖMÜRLERİNDEN TEMİZ KÖMÜR ÜRETİMİNİN ARAŞTIRILMASI MAMUREKLI, Mürüvvet Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doc.Dr.Gülhan ÖZBAYOBLU Eylül 1987, 108 say-Fa Kömür, başlıca kül ve kükürt gibi saf sı z l ık lar içermektedir. Kömürden temiz ürün elde edilebilmesi için içerisindeki inorganik sa-fsı z 1 1 klar ı n mümkün olduğu kadar en aza indirilmesi gerekmektedir. Bu içeriklerin indir i leb i İme sınırı, kömürün kendi yapısında bulunan bünye külü ile yakından ilişkilidir. Bu tez çalışması, agır-ortam ayırımı ve -flotasyon uygulaması ile Zonguldak taşkömürler inden süper temiz kömür eldesi olanağını ar aş t ırmaktadır. Bu araştırmada kullanılan kömür numunesi -50+18 mm tane boyutundaki Zonguldak Merkez Lavarı'nın jıg konsant residir. Kömür numunesi, '/. 12.11 kül ve '/.0. 41 toplam kükürt içermektedir, iki aşamalı agır-ortam ayırımı uygulayarak, kül yüzdesi İS. 11 'den 3.56'ya indirilmesimümkün olmuştur. Son temizleme ise -Rotasyon yöntemi ile saglanmışt ir. Temiz kömür elde edebilmenin optimum -Rotasyon şartlarını belirleyebilmek için değişik toplayıcı ve köpür tücüler i n etkileri araştırılmıştır. Toplayıcı olarak gazyağı, kreozot ve -fuel oil kullanılmış olup; amil alkol, noni 1 alkol ve MIBC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIEATION ON THE PRODUCTION OF SUPER CLEAN-COAL FROM ZÜNSULDAK BASIN MAMUREKL1, Mürüvvet M.S. in Mining Eng. Department Supervisor : Assoc.Pro-f -Dr.Gülhan ÖZBAYOGLU September 1987,108 pages Coal has some major impurities such as ash and sul-fur. In order to produce a clean coal, the inorganic constituents o-f coal should be removed as much as possible. The extent of reduction is closely related to the inherent ash content o-f the coal. In this thesis, the possibility of super clean coal production from Zonguldak Bitumınuos Coal by heavy medium separation and flotation techniques was investigated. The coal sample used in this investigation was the (-50+18 mm) size jig concentrate of Central Washery of Zonguldak. It was composed of IE. 11 percent ash and 0.41 percent total sulfur. By applying a two step heavy medium -ill-separation, it was possible to reduce the ash content from 12.11 percent down to 4.00 percent. Final cleaning was carried out by -flotation. In order to determine the optimum -flotation conditions to produce a super-clean coal, the e-f-fects o-f different types of collectors and frothers were investigated. Kerosene, creosote, and fuel oil were used as collectors. Frothers tested were amyl alcohol, nonyl alcohol and MIBC (Methyl Isobutyl Carbinol). The effect of pH, the consumptions of collector and f rother, the grinding and flotation times were also studied. Optimum result was obtained by using 170 g/ton kerosene and 160 g/ton MIBC. The investigation showed that it was possible to produce a coal product containing 2.40 percent ash and 0.42 percent total sulfur from Zonguldak Bituminuos Coals. Although the focus of the investigation was not the recovery, it was determined that the clean coal can be produced at 22.37 percent recovery by weight. Key words : Super clean coal, heavy medium separation, f lotat ion..iv-