A Study of some mixed halides of iron (III)
- Tez No: 1675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BİRGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET KARIŞIK DEMİR (III) HALOJENLERİ ÜZERİNE BÎR ÇALIŞMA AL, Hüseyin Doktora Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Olcay Birgül Eylül 1987, 106 sahife Şimdiye kadar hazxrlanabilen tek karışık demir (II I) halojenürü FeBrCl= olmuştur. Bu madde 1393 yılında Lenor- mand tarafından FeCls nin 100 °C sıcaklıkta ve kapalı bir tüpte bromlanması ile elde edilmiştir. Bileşiğin yapısal ve termodinamik özellikleri de 19S1 yılında Gregory tarafından çalışılmıştır. 0 zamandan beri literatürde demir (III) ün klorobromo karışık halojenürlerini içeren bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada önce FeBrGl3 yeni bir yöntem olan FeBr3 ile FeCl3 ün katı-katı reaksiyonu ile hazırlandı. Daha sonra benzer bir reaksiyonla FeBr2Gl hazırlandı. Re aksiyon değişik şartlarda kapalı bir tüpte denendi ve en iyi reaksiyon şartları olarak 110 °C sıcaklık ve üç gün reaksi yon zamanına karar verildi. Elde edilen ürünler, Mössbauer spektroskopisi, x-ışınları toz kırınımı ve differensiyel ta rama kalorimetrisi ile incelendi. Bu çalışmaları desteklemek amacıyla ürünlerin ısısal bozunmaları üzerine bir çalışmada gerçekleştirildi. -v-Uygulanan testler ve ölçümler, FeCl3 ile FeBr3 ün uy gun karışımlarının belli bir sıcaklıkta bir katı hal geçişi yaparak karışık demir (III) halojenürleri oluşturduğunu gös terdi, öyle görünüyor ki basit bir halojenürün diferi içinde her oranda sürekli çözünürlüğü mümkün olmaktadır. Ancak bu esnada bir miktar da Fe(II) halo jenür ler inin oluştuğu göz lenmektedir. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF SOME MIXED HALIDES OF IRON (II I) Al, Hüseyin Ph.D. in Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Olcay Birgül September 1987, 106 pages The only mixed halide of iron (III) prepared so far has been FeBrCl. It has been prepared by Lenormand in 1893 by 2 the bromination of FeCl in a sealed tube at 100 °C. The 2 thermodynamic and structural characteristics of this compound has been studied by Gregory in 1951. Since then no work has appeared in the literature concerning mixed chlorobromo halides of iron(III). In this work, first, FeBrCl has been prepared by a new 2 method which was a solid-solid reaction of FeBr and FeCl. 3 3 Then FeBr CI has been prepared by a similar type of xeacticn* 2 The reaction was tried at various reaction conditions and the best reaction conditions were decided to be 110 °C reaction temperature for a reaction time of 3 days in a sealed tube. The resultant products have been examined by Mössbauer spectroscopy, x-ray powder diffraction and differential scanning calorimetry (DSC). Some additional confirmatory work on the thermal decomposition of the products were also performed. -iii-The applied tests and measurements confirm that intimate mixtures of FeCl and FeBr at certain temperature 3 3 undergo solid state transition to give ternary iron(III) halides. It is likely that continuous solution of one binary halide in the other is possible at all molar ratios, but some contamination of iron (II) can be expected. -XV-