İnfertil ailelerin evlat edinme ve koruyucu aile olma konularındaki bilgi ve tutumları
- Tez No: 16768
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma çocuğu olmayan ve çocuğu olan ailelerin evlat edinme ve koruyucu aile olma konusundaki bilgi tutumlarının sap tanması, etkileyen faktörlerin tanımlanması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kesitsel tanımlayıcı türde olup, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Doğum Polikliniğinde, infertilite bölümünden 100 kadın, diğer bölümlerden 100 kadınla toplam 200 kadın üzerinde 1990-1991 tarihlerinde yapılmıştır. Vaka ve kontrol grubunun yarısından fazlası evlat edinme ve ya koruyucu aile konusunu duymamış ya da kesin bilgisi yoktur. Evlat edinme koşullarını; bilme durumu ise incelenen gruplarda oldukça düşüktür. Evlat edinme koşullarını bilme ve yaş, eği tim, yerleşim yerleri, eşin mesleği arasındaki ilişkilerin önemli ol madığı (P 0.05) sapta nam ıştır. Vaka grubunun % 73' ü her aile için çocuğun gerekli olduğu düşüncesine sahiptir. Çocuğu gerekli görme ile eğitim arasındaki i- lişki önemli bulunmuştur ( PO. 05). Kontrol grubunda ise önemli bulunmamıştır (Pj|0.05).Her aile için çocuğu gerekli gören vaka grubunun gerekli görme nedenlerinin başında {% 39.7) topluma iyi in san kazandırma gibi nedenler gelmektedir. Kontrol grubunda ise (% 56.4) anne-baba olma duygusunu yaşama, çocuğa olan özlemi giderme gibi nedenler ilk sırada gelmektedir.117 Vaka ve kontrol grubunda, çocuğu her aile için gerekli gör m nedenleri ile yerleşim yeri, yaş grupları açısından ilişki önemli bulunmamıştır. ( P>0. 05).Ancak vaka grubu ile kontrol grubu arasındaki fark önemli bulunmuştur ( P^O. 05). Evlilik süresine göre çocuğu gerekli görme ile vaka ve kontrol arasındaki fark önemli bulunmuş tur (P>0.05). Vaka grubunun şimdiye kadar evlat edinmeme nedenleri arasında istemiyorum ve çocuk olur umudu ile bekledim başta gelmek tedir. Evlat edinmek için kimsesiz çocuk yurdundan çocuk almayı isteme ile yaş grupları arasındaki ilişki önemli bulunmuştur (P0.05) kontrol grubunda ise önemli bulunmuştur (P^0.05). İncelenen grubun % 94' U evlat edinme ve koruyucu aile konusundaki tanıtımı yetersiz bulmuştur. Tanıtımları yetersiz bulma nedenleri arasında tv, radyo ve basının programlarını azlığı görüşü % 71.1 ile başta gelmektedir.118 İncelenen gruptan %-60'x tv-radyo ve basın yoluyla koruyu cu aile ve evlat edinme konusunda daha iyi tanıtımın yapılacağı görüşündedirler. Kontrol grubunda ise, büyük çoğunluğu (% ??), çocukları olmasaydı evlat edinmeye başvuracaklarını belirtmişlerdir. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında konu ile ilgili önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis has been planned and conducted in order to evaluate the attitudes of fertile and infertile families about child adopting, and to define the factors that effect this. This thesis defines the problem partly, and has been conducted in 1990-1991 over 200 women, 100 from Gazi University, Genecology Polyclynic Infertility Department and 100 from other departments. More than half of the event and control group have never heard about child adopting or they have no idea. People in the examined group have little information about the conditions for child adopting. It is obsesved that teh age, edvication, place of location and job of the couples have little effect on learning the conditions for child adopting (P 0.05). 73 percent of the event group state the necessity to have child. There is a strong relation between the nevessity to have child and the education. This is not 50 significant in control group (P 0.05) The main reason (S539.7) whey the event group finds it necessary to have child, is to rear a cultivated person to community. However, the main reason {%56.A) in the control group is to have the feelings of being mother-father and to satisfy therir longs for having child.It is found that there is a little relation between the reasons why people find it necessary to have child and the place of locetion and age groups in the event and control group (P 0.05). But, the difference between the event and control group is significant (P 0.05). There is a significant difference between the event and control group on the necessity for having child (P 0.05). The main reason why event group doesn't have child till now, is that they don't want it or they wait hoping to have a child. The relation between the age groups and the desire to adopt child from orthanage is found significant (P 0.05). Unwillingness to have child and neyligence have the same effect on the reason why people don't make child adopting. 62 percent of the examined group are in the opinion that the conditions for child adopting are insufficient. The relation between the conditions for adopting child and education is found significant in the. Control group (P 0.05), but not significant in the event group (P 0.05). 94 percent of the examined group state that the introducing of the subject of child adopting is insufficient. The opinion, that the TV, radio and press pnake little programs is one of the main reasons of the insufficient introduction (3571. 1).60 percent of the examined group are in the opinion that a good introduction can be made in child adopting via tv-radio and press. 9? percent of the control group have pointed out they would adopt child if they didn't have child. Suggestions are made in the scoge of the results of this work.