Konya il sınırları içerisinde bulunan su kaynaklarında florür ve klorür seviyeleri
An investigation on the fluoride and chloride levels of water sources within the Konya province
  1. Tez No: 167758
  2. Yazar: ÖZLEM KILIÇARSLAN YALÇINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İL SINIRLARI İÇERİSİNDE BULUNAN SU KAYNAKLARINDA FLORÜR VE KLORÜR SEVİYELERİ Özlem KTLIÇARSLAN YALÇTNTAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali BERKTAY 2005, 74 sayfa Jüri : Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Ali BERKTAY Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖNÜÇYTLDTZ Bu çalışmada ; KONYA ili sınırlan içerisinde bulunan içme suyu kaynaklarından alınan numunelerin florür ve klorür seviyelerinin belirlenmesi ve içme suyu standartları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. İnsan sağlığı için çok önemli olan ve suda belirli seviyede bulunması gereken florür ve klorür miktarları ; İlkbahar ( Nisan ), Yaz ( Temmuz ) ve Sonbahar ( Eylül ) 2004 mevsimlerinde alınan numuneler incelenerek araştırılmıştır. İçme sularının, özellikle fazla yada eksik florür içermesinin insan sağlığı açısından önemli olduğu bilindiği için Konya il sınırları içerisinde belirlenen 10 içme suyu kaynağının florür seviyeleri belirlenmiş ve her iki durum içinde alınabilecek önlemler üzerinde durulmuştur. Anahtar kelimeler : Su kaynakları, su kalitesi, florür, klorür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON THE FLUORIDE AND CHLORIDE LEVELS OF WATER SOURCES WITHIN THE KONYA PROVINCE Özlem KTLICARSLAN YALCINTAS Selçuk University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor : Prof. Dr. AH BERKTAY 2005, 74 Pages Jury : Prof. Dr. Kemal GUR Prof. Dr. Ali BERKTAY Assist. Prof. Dr. Mustafa ONUCYTLDIZ The aim of this study is to measure the fluoride and chloride levels of samples taken from the drinking water sources with in the Konya province and to compare them with the standard levels for drinking water. The samples taken in Spring ( April ), in Summer ( July ) and in Autumn ( September ) 2004, were examined. The levels of fluoride and chloride in these samples which are very important for human health and must be at a certain level were determined. Because of the importance of both low and high levels of fluoride and chloride in dirinking water the fluoride levels of samples taken from the ten of the drinking water sources with in the Konya province were studied. And it was intended to determine what kind of precautions must be taken in both cases. Key words : Water sources, water quality, fluoride, chloride. u