Bazı kimyasal madde ve pestisitlerin mutajenik etkilerinin salmonella mutant suşları ile araştırılması
  1. Tez No: 167779
  2. Yazar: CİHAN ÖNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı, yurdumuzda yaygın olarak kullanılan 13 pestisit ve bazı kimyasal maddelerin mutajenik etkilerini Salmonella typhimurium mutant bakteri suşları ile saptamaktır. Kaliforniya Üniversitesi 'nden Dr. Bruce N. Ames tarafından geliştirilen yöntem ile kimyasal maddelerin mutajenik etkileri Salmonella typhimu rium bakterisinin mutant suşları ile basit ve çabuk olarak saptanabil- mektedir. Bu çalışmada Salmonella typhimurium bakterisinin mutant suşları TA1535, TA1537, TA1538, TA97, TA98, TA100, TA102 ve TA104 kullanılarak Nitroso- guanidin, Sodyum Azid, Benzo(a)pyrene, Benzidin, 2 Nitrosofluoren, 2 Acetoaminofluoren, Ethidium Bromide, Benzantracen, 2 Aminofluoren gi bi çevresel kimyasallar ve Trifluralin, Neo-pynamine, Azinphos Metil, Piperonyl biitoxide, Malathion, Actellic, Baygon, Sumithion, PCNB, Bio- resmethrin Azinphos Etil, Çaptan, Propethomphos gibi yurdumuzda yaygın olarak kullanılan pestisitlerin mutajenik etkileri kontrol edildi. Çevresel kimyasal maddelerin mutajenik etkileri spot test ve plak in- korparasyon testi metodları ile, pestisitlerin mutajenik etkileri ise spot test ve preinkübasyon testi metodları ile araştırıldı. Test bak terilerinde mutajen etki göstermeyen kimyasal maddelerden 2 Aminoflu oren ve Benz(a)pyrene sıçan karaciğerinden özütlenen mikrozomal frak siyon (S9 fraksiyonu) ile aktif hale getirilerek mutajen etkileri sap tandı. Bu çalışmada pestisitlerden Çaptan, Trifluralin, Azinphos Metil ve Bioresmethrin ' in mutajen etkiye sahip oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this research is to study] the mutagenic effects of 13 pestioides widely used in our country and some chemicals by \ mutant strains of Salmonella typhimurium.. Mutagenic effects of chemical compounds can be determined rapidly and | simply, with mutant strains of Salmonella typhimurium by a method developed by Dr. Bruce N. Ames from the University of California. ; In this study mutagenic effects of environmental chemicals like Sodyum Azide, Nitrosoguanidin, Benzo(a)pyrene, Benzidin, 2 Nitroso- fluoren, 2 Acetpaminof luoren, Ethidium Bromide, Benzanthracen, 2 Aminofluoren are controlled by using mutant strains of Salmonella typhimurium TA1535, TA1537, TA1538, TA97, TA98, TA100, TA102 and TA104. Also possible mutagenic effects of widely used pesticides in our country such as Trifluralin, Azinphos Metil, Halathion j Azinphos Etil, piperonyl biitoxide, Çaptan, Sumithion.Propethomphos, Baygon, PCNB, Bioresmethrin, Actellic and Neopynamine are tested by using TA97 and TA100 tester strains of Salmonella typhimurium. Mutagenic effects of chemical compounds are tested by spot and plate incorporation test methods. Also, possible mutagenic effects of pesticides are investigated by spot and preincubation test methods. Chemical compounds like 2 Aminofluoren and Benzo(a)pyrene which do not show mutagenic effect on test bacteria, are activated by microsomal fraction (S9 fraction) isolated from rat liver. Then their mutagenic effects are determined. It was :Shown [that pesticides Çaptan, Trifluralin, Azinphos Metil and Bioresmethrin have mutagenic effect.